Szukaj w serwisie

×
30 lipca 2018

30 lipca – Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi. Prawie co trzecia ofiara handlu ludźmi to dzieci

Według UNICEF blisko co trzecia ofiara handlu ludźmi nie ukończyła 18 lat. Problem dotyczy głównie regionów Afryki, Ameryki Środkowej oraz Wysp Karaibskich.

Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi

Blisko co trzecia ofiara handlu ludźmi nie ukończyła 18 lat. Fot. Źródło: dw.de

Jak poinformował w niedzielę (29.07.2018) w przeddzień Światowego Dnia przeciwko Handlowi Ludźmi niemiecki komitet Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), 28 procent ofiar handlu ludźmi to dzieci i młodzież. 64 proc. pochodzi z krajów Afryki Subsaharyjskiej, 62 proc. z Ameryki Centralnej oraz z Wysp Karaibskich. Jednak według szacunków UNICEF-u oraz innych organizacji pozarządowych - biorąc pod uwagę nieujawnione przypadki - liczba ofiar jest dużo większa. Wiele dziewcząt i chłopców z obawy przed sprawcami oraz z braku zaufania nie zgłaszają się na policji czy w odpowiednich urzędach. Zdaniem organizacji wiele ofiar nie zna przy tym swoich praw. Nieletni z obawy przed stygmatyzacją lub odesłaniem ich z powrotem do kraju pochodzenia, w którym nie czują się bezpiecznie, nie zabiegają o pomoc.

W opinii Michaela Branda, przewodniczącego grupy roboczej ds. praw człowieka i pomocy humanitarnej w klubie poselskim CDU/CSU ukrócenie procederu uprawianego przez handlarzy ludźmi i przemytników jest wyzwaniem dla międzynarodowej społeczności.

Apel papieża Franciszka

Również papież Franciszek wezwał do większego zaangażowania w tej walce. - Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za wskazywanie niesprawiedliwości oraz zdecydowane działania przeciwko tej skandalicznej przestępczości – powiedział Franciszek podczas niedzielnego nabożeństwa na placu Św. Piotra w Rzymie. Jak zaznaczył, handlarze ludźmi w poszukiwaniu nowych ofiar wykorzystują także szlaki migracyjne. W powiązaniu z tym procederem pozostają także inne przestępstwa - nielegalny handel narządami czy seksualne nadużycia wobec dzieci, mężczyzn i kobiet.

Zapewnienie bezpieczeństwa

Na zagrożenia te wskazuje także UNICEF. Dla dzieci i młodzieży, które przemieszczają się na niebezpiecznych szlakach uchodźczych, zachodzi ogromne ryzyko stania się ofiarą przemocy i wyzysku ze strony handlarzy ludźmi.

- Handel ludźmi jest prawdziwym zagrożeniem dla milionów dzieci na całym świecie, szczególnie dzieci, które musiały opuścić swój kraj i pozostają bez opieki – oświadczyła dyrektor UNICEF Henrietta H. Fore. Podkreśliła także, że „rządy muszą koniecznie zastosować środki działania, które zapewnią dzieciom bezpieczeństwo”. Eksperci domagają się także m.in. „bezpiecznych i legalnych dróg dla uchodźstwa i migracji oraz wzmocnienia systemów społecznych i ochronnych oraz poprawy transgranicznej współpracy".

Chadecki polityk Michael Brand zwrócił uwagę na wyzysk nieletnich. - Ten rodzaj przestępstwa zapewnia sprawcom wyjątkowe zyski. Profit z handlu towarem, jakim jest człowiek, jest większy od nielegalnego handlu narkotykami czy bronią. Przy tym ofiary tego perfidnego procederu są stale narażone na wyzysk.

Światowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi został ustanowiony z inicjatywy ONZ w 2014 roku.

 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: