Już tysiące lat temu, liście laurowe odgrywały zasadniczą rolę w kulturze rzymskiej czy greckiej, a wyplatane z liści laurowych wieńce, ozdabiały głowy zwycięzców igrzysk.
Z czasem stał się symbolem nie tylko zwycięstwa, ale wybitnych osiągnięć we wszelkich dziedzinach życia. W średniowieczu kończący studia honorowani byli gałązkami owocującego wawrzynu szlachetnego. Wieńcem laurowym nagradzano m.in. wybitnych pisarzy.
Jego stała obecność w kulturze i kuchni indyjskie i karaibskiej pokazała że zioło to wytrzymało próbę czasu.
Ale liść laurowy, ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Jest stosowany jako składnik zapachowy kremów, perfum, mydeł i detergentów.
Ma również zróżnicowane działanie medyczne, może być stosowany jako środek uspokajający, przeciwbólowy, przeciwdrgawkowy i przeciwzapalny. Często stosuje się go do leczenia bezsenności, przewlekłego stresu czy zmian nastroju, pomaga również obniżyć ciśnienie krwi oraz tętno.
Jako przyprawa, może pomóc w regulacji poziomu glukozy i cholesterolu u osób z cukrzycą, oraz zapobiegać kamicy nerkowej.
Jeśli jesteś zestresowany lub po prostu masz zły nastrój, włóż kilka listków laurowych do popielniczki i podpal. Po dziesięciu minutach, możesz już wejść do okadzonego dymem pomieszczenia. Zapach wytworzony podczas spalenia liści laurowych przyczynia się do produkcji hormonu szczęścia - endorfin. Koi nerwy i wprowadzi Cię w stan relaksu.
Zapach ten pomaga osobom mającym problemy z zasypianiem oraz delikatnie oczyszcza drogi oddechowe. Jest również świetnym odstraszaczem wszelkiego rodzaju insektów, a komary wyjątkowo go nienawidzą.
Palone liście laurowe stanowią znacznie bezpieczniejszy sposób na odstraszanie insektów niż środki chemiczne jakie tradycyjnie kupujemy w tym celu a jakie często szkodzą dzieciom oraz zwierzakom.
Źródło: dailyhealthpost.com