TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Sonda Parker Solar wystartowała. Po raz pierwszy ludzkość wysyła statek kosmiczny tak blisko naszej gwiazdy

Parker Solar Probe została wystrzelona 12 sierpnia 2018r. z portu kosmicznego na przylądku Canaveral na Florydzie o godzinie 9.31 (czasu polskiego). Fot. NASA / Twitter @nasahqphoto

W niedzielę rano czasu polskiego z portu kosmicznego na przylądku Canaveral na Florydzie NASA wystrzeliła rakietę z sondą Parker Solar Probe. Celem misji NASA jest dotarcie do korony Słońca – najbardziej zewnętrznej warstwy słonecznej atmosfery. Po raz pierwszy ludzkość wysłała statek kosmiczny tak blisko naszej gwiazdy.

Początkowo start misji Parker Solar został zaplanowany na sobotę, jednak z przyczyn technicznych został przesunięty.

W niedzielę rano polskiego czasu już bez problemów technicznych sonda Parker Solar Probe wystartowała z przylądka Canaveral Na Florydzie. W przestrzeń kosmiczną wyniosła ją rakieta Delta IV. Jej misja ma potrwać siedem lat.

646-kilogramowa sonda o wymiarach 3m na 2,3m podczas największych zbliżeń do Słońca będzie wystawiona na temperaturę sięgającą około 1400°C. Ochronę zapewni wykonana z kompozytów węglowych osłona termiczna (Thermal Protection System) o średnicy 2,4 m, grubości 11,43 cm i masie 73 kg. Jej powierzchnia skierowana w stronę Słońca pokryta jest odbijającą promieniowanie białą farbą ceramiczną. Schowany w cieniu za osłoną kadłub sondy będzie nagrzany do zaledwie około 30°C.

Siedem tygodni po starcie Parker Solar Probe przeleci obok Wenus i po kolejnych pięciu tygodniach dokona pierwszego zbliżenia do Słońca. Podczas zaplanowanej na siedem lat misji sonda wykona łącznie 24 orbity wokół Słońca.

Po zakończeniu misji i wyczerpaniu się zapasu paliwa dla silników korekcyjnych sonda utraci możliwość utrzymywania osłony termicznej w kierunku Słońca i wystawiona bezpośrednio na jego światło ulegnie stopniowemu rozpadowi.

Misja Parker Solar Probe realizowana jest w ramach programu Living with a Star prowadzonego przez agencję NASA. Całkowity koszt misji jest planowany na około 1,5 mld USD.

Słońce, planety i planety karłowate Układu Słonecznego;. Fot. wikipedia

 

(df) thefad.pl

 

Exit mobile version