W niedzielę rano czasu polskiego z portu kosmicznego na przylądku Canaveral na Florydzie NASA wystrzeliła rakietę z sondą Parker Solar Probe. Celem misji NASA jest dotarcie do korony Słońca - najbardziej zewnętrznej warstwy słonecznej atmosfery. Po raz pierwszy ludzkość wysłała statek kosmiczny tak blisko naszej gwiazdy.
The @ulalaunch #DeltaIVHeavy, with the Parker #SolarProbe onboard, launches to the Sun! Follow the link to more images as they come in! https://t.co/nZMjaDfkDG pic.twitter.com/55naMVq5TO
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) August 12, 2018
Początkowo start misji Parker Solar został zaplanowany na sobotę, jednak z przyczyn technicznych został przesunięty.
Tomorrow's launch of our Parker #SolarProbe spacecraft marks the beginning of a historic journey to fly closer to Sun than any other human-made object. Here’s what we hope to learn from the mission that launches at 3:31 am ET on Sunday, Aug. 12: https://t.co/N5Psu9bQjs pic.twitter.com/6ZMxtwas8y
— NASA (@NASA) August 12, 2018
W niedzielę rano polskiego czasu już bez problemów technicznych sonda Parker Solar Probe wystartowała z przylądka Canaveral Na Florydzie. W przestrzeń kosmiczną wyniosła ją rakieta Delta IV. Jej misja ma potrwać siedem lat.
The @ulalaunch #DeltaIVHeavy with Parker #SolarProbe sits ready tomorrow's scheduled launch. Follow the link to more images! https://t.co/nZMjaDfkDG pic.twitter.com/Q9blN7Edct
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) August 11, 2018
646-kilogramowa sonda o wymiarach 3m na 2,3m podczas największych zbliżeń do Słońca będzie wystawiona na temperaturę sięgającą około 1400°C. Ochronę zapewni wykonana z kompozytów węglowych osłona termiczna (Thermal Protection System) o średnicy 2,4 m, grubości 11,43 cm i masie 73 kg. Jej powierzchnia skierowana w stronę Słońca pokryta jest odbijającą promieniowanie białą farbą ceramiczną. Schowany w cieniu za osłoną kadłub sondy będzie nagrzany do zaledwie około 30°C.
Siedem tygodni po starcie Parker Solar Probe przeleci obok Wenus i po kolejnych pięciu tygodniach dokona pierwszego zbliżenia do Słońca. Podczas zaplanowanej na siedem lat misji sonda wykona łącznie 24 orbity wokół Słońca.
Po zakończeniu misji i wyczerpaniu się zapasu paliwa dla silników korekcyjnych sonda utraci możliwość utrzymywania osłony termicznej w kierunku Słońca i wystawiona bezpośrednio na jego światło ulegnie stopniowemu rozpadowi.
Misja Parker Solar Probe realizowana jest w ramach programu Living with a Star prowadzonego przez agencję NASA. Całkowity koszt misji jest planowany na około 1,5 mld USD.
(df) thefad.pl