TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Full English Breakfast – historia angielskiego śniadania

Anna Frach

Anna Frach

Rolnicy wstający o poranku do pracy w polu mieli możliwość jedzenia zazwyczaj tylko jednego ciepłego i obfitego posiłku dziennie. Śniadanie obfitujące w tłuszcz i kalorie miało być dla nich źródłem energii aż do wieczora, kiedy to wracali do domu, aby spożyć wieczorny posiłek.

Kiedy zapytaliśmy naszego angielskiego przyjaciela Adriana, jakie jest jego ulubione danie – bez namysłu odpowiedział: „Full English Breakfast”.

Anglicy nie lubią „rozstawać się” ze swoim śniadaniem nawet na chwilę. Kilka lat temu podczas wakacji w tureckiej miejscowości Ölüdeniz, byliśmy świadkami „buntu Brytyjczyków”, którzy zmuszeni do jedzenia tureckiego śniadania (innego nie było w opcji half board) składającego się ze świeżych warzyw, owoców, serów i chleba pita – zaczęli chodzić na”angielskie śniadania” do okolicznych restauracji.

Niestety nie ma zbyt wielu informacji o tym, kiedy Szkoci i Anglicy zaczęli łączyć dostępne składniki, które składają się na tzw. ”Full English Breakfast”, czyli tradycyjne angielskie śniadanie. Ale znana jest historia pochodzenia kilku z tych składników.

Jednym z ważnych składników angielskiego śniadania jest herbata, która została przywieziona do  Anglii w XVII wieku. Do czasu jej spopularyzowania, do śniadania, które składało się w tamtym czasie z chleba i pieczonej wołowiny, serwowano piwo.

Współczesny boczek/bekon zdobył popularność na poczatku XVIII wieku, kiedy  z Irlandii zaczęto sprowadzać świnie. W miejscowości Calne w Witshire, która stała się miejscem, odpoczynku dla trzody chlewnej, opracowano metodę konserwowania półtuszy wieprzowych, przez moczenie jej w solance. Tak powstał bekon, który do dnia dzisiejszego stanowi podstawę angielskiego śniadanie.

Pomysł na smażone jajka i pomidory, przybył na wyspy z Chin. Jak się okazuje, już starożytni Chińczycy smażyli razem jajka z pomidorami.

Black pudding – to wędlina podobna do polskiej kaszanki, jej podstawowym składnikiem jest krew oraz podroby. Black pudding pochodzi z Europy a do Anglii trafił dzięki europejskim mnichom, którzy nazywali produkt „bloodwurst”. Po wizycie mnichów w Lancashire nazwę zmieniono na ”black pudding”

Śniadanie angielskie jest efektem klęsk głodowych w dawnej Anglii. Rolnicy wstający o poranku do pracy w polu mieli możliwość jedzenia zazwyczaj tylko jednego ciepłego i obfitego posiłku dziennie. Śniadanie obfitujące w tłuszcz i kalorie miało być dla nich źródłem energii aż do wieczora, kiedy to wracali do domu, aby spożyć wieczorny posiłek.

Podstawowe składniki angielskiego śniadania to smażone  lub pieczone w piekarniku:

dodatkowo, koniecznie na ciepło fasolka w sosie pomidorowym

herbata z mlekiem tzw. English Tea

We współczesnej wersji śniadania pojawiły się również

Jednak w różnych częściach Anglii pojawiły się lokalne wersje śniadania

hog`s pudding – rodzaj kiełbasy produkowanej  w Cornwalii i Devon

potato cakes – smażone placuszki z gotowanych, gniecionych ziemniaków z dodatkiem mąki i masła, śledzie, sardynki, jajka w koszulkach, smażony na głębokim tłuszczu chleb, placki ziemniaczane

oraz bubble and squeak – danie przygotowywane z resztek niedzielnego obiadu. Składają sie na nie resztki pieczeni, warzyw, kapusta, ziemniaki – które są drobno krojone i smażone na patelni.

Anna Frach (TheFad.pl)

Exit mobile version