Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych osób z byłego kierownictwa CBA. Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali skazani w pierwszej instancji, a następnie ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę przed uprawomocnieniem się wyroku. Byli szefowie CBA odpowiadali m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas „afery gruntowej” w 2007 roku. Teraz prawdopodobnie wrócą przed sąd.
SN uchylił umorzenie sprawy osób z byłego kierownictwa CBA
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i innych osób z byłego kierownictwa CBA. Tym samym sprawa wróci do ponownego rozpatrzenia do sądu okręgowego. Kilka dni temu orzeczenie w tej sprawie wydał Trybunał Konstytucyjny. Stwierdził, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta, wywołującą ostateczne skutki prawne. Jednak Sąd Najwyższy uznał, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 2 czerwca bieżącego roku w sprawie sporu kompetencyjnego nie wywołało żadnych skutków prawnych.
W marcu 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w pierwszej instancji byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego i jego zastępcę Macieja Wąsika na 3 lata więzienia, między innymi za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas „afery gruntowej” w 2007 roku. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA.
Andrzej Duda ułaskawił nieprawomocnie skazanych
W listopadzie 2015 roku, zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych.
Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych byłch szefów CBA. Sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania do sądu okręgowego. pic.twitter.com/6Sv3xt8SRx
— Grzegorz Furgo (@GrzegorzFurgo) June 6, 2023
W marcu 2016 r. sąd okręgowy uchylił wyrok sądu rejonowego i wobec aktu łaski prezydenta umorzył sprawę. Od tego orzeczenia kasacje do SN złożyli oskarżyciele posiłkowi.
1 sierpnia 2017 roku postępowanie kasacyjne w SN w tej sprawie zostało zawieszone. SN uzasadnił wtedy swoją decyzję wszczęciem przez Trybunał Konstytucyjny sprawy sporu kompetencyjnego między SN a prezydentem w sprawie prawa łaski.
TK: prezydent miał prawo zastosować prawo łaski
W ubiegły piątek Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że prezydent miał prawo zastosować prawo łaski.
Sędzia Krystian Markiewicz:
— Grzegorz Furgo (@GrzegorzFurgo) June 6, 2023
„Widać że decyzja politycznego TK Julii Przyłębskiej była na poziomie intelektualnym zerowym”
Sąd Najwyższy :
„Orzeczenie TK bez skutków prawnych”.
O 20 wystąpienie prezydenta Dudy.
Będzie krzyczał.. pic.twitter.com/K8mDWIlDv0
Dzisiaj Sąd Najwyższy uchylił umorzenie sprawy Mariusza Kamińskiego i innych szefów CBA. Procedowanie będzie kontynuowane przez sąd okręgowy. Mariusz Kamiński, obecny szef MSWiA, wróci przed sąd.