Czyszczenie kabiny prysznicowej, nie należy ani do najłatwiejszych ani do najprzyjemniejszych czynności. W mikrowgłębieniach szkła lub tworzywa z którego jest wykonana tworzy się kamień, pojawiają się zacieki, może również zagnieździć się pleśń. Kamień powstaje, ponieważ osadzające się kropelki wody, wyparowują i pozostawiają wapno. Natomiast mydło czy żele pod prysznic pozostawiają smugi i zacieki.
Zdecydowanie najlepiej, byłoby po każdym użyciu spłukać ścianki wodą i wytrzeć do sucha, polerując czystą ściereczką. Potrzeba na to trochę czasu, a po porannym prysznicu zwykle spieszymy się do pracy, więc zostawiamy kabinę mokrą.
Częste sprzątanie
Jednak, by nie dopuścić do większych zaniedbań, należy kabinę prysznicową czyścić co kilka dni. Należy używać do tego środków czystości przeznaczonych specjalnie do kabin. Mają one zdolność rozmiękczania kamienia i usuwania wszelkich nieczystości, a jednocześnie nie niszczą szkła czy plastiku. Nie należy używać mleczka czy pasty służących do czyszczenia innych powierzchni, bo mogą porysować ścianki.
Środki do czyszczenia kabin mają postać płynu. Wygodne w użyciu są opakowania z aerozolem, bo wystarczy „popsikać” ścianki, a po wymaganym czasie (sposób użycia podany jest na etykiecie opakowania), spłukać i wytrzeć. Po zabrudzeniach nie pozostają ślady.
Szklane ścianki można z zewnątrz umyć płynem do mycia szyb i wypolerować, będą wówczas lśniły jak nowe.
Czyszczenie domowym sposobem
Osoby nastawione proekologicznie często rezygnują z chemicznych substancji, nie chcąc przyczyniać się do degradacji środowiska. W tym przypadku warto skorzystać z niezawodnego w takich przypadkach octu, który należy rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:1. Kwaśny roztwór rozpuści kamień i usunie pozostałe zanieczyszczenia. Ocet można zastąpić kwaskiem cytrynowym.
Gdy pojawi się pleśń
W łazienkach zbyt rzadko sprzątanych, o kiepskiej wentylacji może pojawić się pleśń. Wilgotne i ciepłe miejsca stwarzają warunki do jej rozwoju. Pierwsze oznaki grzyba to czarne kropki, pojawiające się na fugach czy w kącikach obudowy. By zapobiec wzrostowi pleśni, najlepiej od razu użyć środka przeciwgrzybicznego. Pleśń jest niebezpieczna dla zdrowia domowników.
Czyszczenie brodzika i słuchawki prysznicowej
W brodziku newralgicznym punktem jest odpływ. Zbierają się w nim włosy i brud. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba wlać (lub wsypać) do odpływu środek do przeczyszczania rur, nie zapominając przy tym o przepłukaniu otworu silnym strumieniem wody po przepisowym czasie.
Problemem słuchawki prysznicowej jest zatykanie się dziurek, bo tworzy się na niej kamień. By temu zapobiec, należy każdorazowo przy sprzątaniu łazienki przemyć główkę prysznica (także deszczownicę) tym środkiem, którym myjemy kabinę.