Szukaj w serwisie

×
25 maja 2017

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć kupując okulary przeciwsłoneczne

Co oznaczają symbole na okularach przeciwsłonecznych, czy w każdych można prowadzić samochód? UOKiK przygotował poradnik przygotowany przez UOKiK.

okulary przeciwsłoneczne
Fot. GLady / Pixabay

- Promieniowanie UV, które ma szkodliwy wpływ na tkanki dotyczy nie tylko skóry, ale też oczu i może skutkować rozwojem nowotworów oraz zmian zwyrodnieniowych powierzchni oka - mówi okulista Anna Łękawa Ilczuk.

Ekspertka zwraca uwagę, że ekspozycja na słońce może też m.in. nasilać rozwój zaćmy, albo powodować uszkodzenie centralnej części siatkówki, która jest odpowiedzialna za najlepsze widzenie. Jej zdaniem ochrona przed słońcem jest niezwykle ważna dla zdrowia oczu dlatego należy zwrócić uwagę na to, jakie okulary przeciwsłoneczne nosimy.

- Stopień przyciemnienia soczewek okularowych nie ma wpływu na ochronę przed promieniowaniem UV. Konieczne są specjalne filtry. Najlepsze z nich blokują nawet 100 proc. promieniowania UV - wskazuje Ilczuk.

Z punktu widzenia przepisów o systemie oceny zgodności, okulary przeciwsłoneczne są środkami ochrony indywidualnej. Dlatego ich oznakowanie jest określone przez prawo. Zgodność okularów przeciwsłonecznych z wymaganiami potwierdza producent, który powinien umieścić na nich znak CE.

Jakie jeszcze oznaczenia znajdziemy na okularach przeciwsłonecznych?

UOKiK przygotował kilka rad dla osób planujących ich zakup:

  1. Zwróć uwagę na oznakowanie, szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorię zastosowanego filtra - od 0 do 4. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale też mniejsza zdolność zauważania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy innych uczestników ruchu. Dlatego, np. okulary przeciwsłoneczne z filtrem o kategorii 4 przeznaczone są do używania w górach, czy na pustyni. Nie mogą być stosowane do jazdy samochodem.
  2. Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy reaguje na natężenie światła. Im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsza będzie szybka okularów przeciwsłonecznych. Z kolei filtr polaryzacyjny wyostrza obraz eliminując niepotrzebne odbicia. Jest on szczególnie wskazany do prowadzenia pojazdów.
  3. W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w jęz. polskim - szukaj załączonej informacji.
  4. Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.
  5. Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.
  6. Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, ale także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.
  7. Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczał twojego pola widzenia.

Jeśli trafisz na niewłaściwie oznakowane okulary przeciwsłoneczne u sprzedawcy UOKiK radzi, aby skontaktować się z Inspekcją Handlową.

Na stronie UOKiK można odnaleźć też link do krajowego rejestru wyrobów niezgodnych lub stwarzających zagrożenie lub unijnego systemu RAPEX (w języku angielskim). Pomoc w razie problemów z reklamacją wadliwych okularów przeciwsłonecznych można też uzyskać u Rzeczników Konsumentów, w Wojewódzkich Inspektoratach IH, pod numerem telefonu 801 440 220 lub mailowo - porady@dlakonsumentow.pl.

Fot. maxzzerzz / Unsplash

Profesjonalne konsultacje okulistyczne – Warszawa

Okuliści oraz okuliści dziecięcy skupieni wokół projektu Okulistyka akademicka specjalizują się w diagnozowaniu oraz leczeniu szerokiego spektrum chorób okulistycznych. Najczęstsze konsultacje dotyczą pogorszenia wzroku, czerwonego oka oraz bólu lub dyskomfortu okolicy gałki ocznej. Zobacz w czym jeszcze możemy Ci pomóc! Okulista Łomianki

Kurier PAP



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: