Szukaj w serwisie

×
25 lipca 2018

Ok. 1:40 w nocy Senat przyjął zmiany w Sądzie Najwyższym. Los sądów w rękach Andrzeja Dudy

Do głosowania nad piątą już nowelizację ustaw sądowych doszło około godziny 1:40 w nocy z wtorku na środę. Klub Kukiz'15 głosował przeciw, kluby PO, Nowoczesnej i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu.

Wprowadzone przez PiS zmiany ustawy praktycznie umożliwią przejęcie Sądu Najwyższego przez partię rządzącą. Zmiany krytykował Rzecznik Praw Obywatelskich, Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Sąd Najwyższy.

Nowelizacja ustaw

W piątek 20 lipca Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości, po ekspresowym tempie prac legislacyjnych, uchwalił przygotowaną przez PiS nowelizację ustaw o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

Zgodnie z uzasadnieniem "celem zmian w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa i ustawie o Sądzie Najwyższym jest doprowadzenie do usprawnienia postępowań prowadzonych przez KRS w sprawach powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w tym sędziego SN". Zdaniem PiS zmiany mają na celu między innymi  wyłączenie "możliwości obstrukcji" prowadzonych przed KRS postępowań nominacyjnych do Sądu Najwyższego.

Według SN ustawa jest przykładem skrajnego wykorzystywania prawa do celów politycznych. I jest przykładem nie rządów prawa, ale rządów prawem, w których prawo staje się systemem opresji przy zachowaniu pozorów legalizmu.

Los sądów w rękach Andrzeja Dudy

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta. Decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ustaw sądowych prawdopodobnie zapadnie bardzo szybko, dlatego w środę protesty w obronie niezależności sądownictwa przenoszą się pod Pałac Prezydencki. O godz. 18.30 rozpocznie się tam manifestacja „Weto pod Pałacem”, którą organizuje Partia Razem.

 

(df) thefad.pl

 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: