Sejm zagłosował w piątek za uchyleniem immunitetu posła Marcina Romanowskiego. Parlamentarzyści wyrazili również zgodę na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie, co jest związane z prowadzonym przez Prokuraturę Krajową śledztwem dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.
Zarzuty Prokuratury
Prokuratura Krajowa planuje postawić Romanowskiemu 11 zarzutów, związanych z nadużyciami finansowymi w Funduszu Sprawiedliwości. Zarzuty obejmują udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz naruszenia procedur, które miały prowadzić do defraudacji ponad 112 mln złotych.
Romanowski bronił się, twierdząc, że jego działania były zgodne z polityką resortu sprawiedliwości, a wnioski prokuratury mają podłoże polityczne. Podkreślał, że środki z Funduszu Sprawiedliwości nie zostały zdefraudowane, a inwestycje, jak np. budynek Profeto, miały realną wartość.
W związku z decyzją sejmu, wbrew narracji prokuratury, nie zamierzam destabilizować żadnego postępowania czy uciekać. Ani mdleć. Jestem gotowy ustosunkować się do tych bezzasadnych, umotywowanych polityczną zemstą zarzutów, które są mi stawiane przez osoby, które i tak nie są…
— Marcin Romanowski (@MarcinRoma19996) July 12, 2024
Śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości
W śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości zarzuty postawiono 11 osobom, z których trzy trafiły do aresztu. Podejrzani to m.in. byli i obecni urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy mieli zarządzać funduszem.
Poza Romanowskim, prokuratura skierowała do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu innemu posłowi PiS, Michałowi Wosiowi, na co Sejm zgodził się już pod koniec czerwca. Śledztwo prokuratury obejmuje szeroki zakres nadużyć, w tym przekroczenie uprawnień oraz niedopełnienie obowiązków przez urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, działających na szkodę Skarbu Państwa.
Marcin Romanowski pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości w latach 2019-2023, a od 2018 roku był pełnomocnikiem Zbigniewa Ziobry do spraw Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek o uchylenie jego immunitetu został złożony do Sejmu 19 czerwca, a 3 lipca poparła go sejmowa komisja spraw regulaminowych, spraw poselskich i immunitetowych.