Wysoka wilgotność, komfortowa względnie umiarkowana temperatura, wygoda i relaks, to nie opis wakacji w ciepłych krajach, lecz dostępnej na wyciągnięcie ręki sesji w saunie parowej.
Zbawienny wpływ takiego właśnie klimatu na zdrowie i urodę doceniali nasi przodkowie wiele wieków temu, szczególnie w zimnych regionach świata.
Zasada działania sauny parowej
Sauna parowa, zwana łaźnią rzymską wielu osobom kojarzy się z dużą ilością pary wodnej i rozgrzanymi kamieniami ułożonymi w piecu pośrodku pomieszczenia. Tak było kiedyś, jednak współczesne modele wyposażone są w pełną automatykę, która zarządza parametrami wilgotności i temperatury. Wilgotność sięgająca prawie 100%, oraz temperatura oscylująca wokół 40-50°C to doskonałe tło dla odprężenia i wzmocnienia organizmu, oraz pobudzenia sił witalnych. Zabiegi w saunie parowej to również swoiste hartowanie organizmu, co przekłada się na poprawę odporności. Dodając do kąpieli parowej przygotowane na bazie olejków eterycznych specyfiki, możemy wpływać na samopoczucie, oraz łagodzić przebieg i skutki wielu schorzeń.
Korzystny wpływ sauny na zdrowie
Po ciężkim dniu w pracy warto skorzystać z sauny parowej, która sprzyja odprężeniu całego ciała i oferuje odrobinę luksusu dla ciała i ducha. Korzystając z dobroczynnego mikroklimatu, zmniejszamy napięcie wszystkich mięśni gładkich, również tych związanych z oddychaniem. Właśnie dlatego sauna polecana jest szczególnie osobom borykającym się ze schorzeniami płuc. Pobyt w saunie parowej pomaga organizmowi oczyścić się ze szkodliwych toksyn i metali ciężkich, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne takie jak nowotwory. Wydajniejsze dotlenienie organizmu, oraz ogólna poprawa kondycji zdrowia oznaczają rzadsze zapadanie na przeziębienia i infekcje sezonowe. Sauna parowa szczególnie polecana jest dla osób, które zmagają się z nawracającymi chorobami pulmonologicznymi, chronicznymi schorzeniami zatok, oraz zapaleniem stawów i kręgosłupa. Do zalet korzystania z sauny zaliczamy również polepszenie funkcjonowania serca, oraz poprawę krążenia krwi.
Działanie sauny parowej na urodę
Oprócz detoksykacji od wewnątrz zabiegi parowe sprawiają, że skóra staje się jędrna, elastyczna, lepiej ukrwiona, oraz maksymalnie nawilżona. Ilość wydzielanego przez skórę sebum ulega zmniejszeniu, dzięki czemu kąpiel parowa szczególnie polecana jest osobom, które cierpią z powodu uciążliwego trądziku, lub łuszczycy. Rozgrzana para wodna rozszerza pory i przyspiesza drenaż limfatyczny, umożliwiając tym samym oczyszczanie skóry i pozbycie się martwego naskórka. Osoby mierzące się z nadwagą również mogą liczyć na pomoc w trudnej walce o szczupłą sylwetkę, ponieważ sauna parowa przyspiesza trawienie i usprawnia metabolizm. Ponadto poddając się sesji w saunie parowej, można spalić nawet do 300 kcal, gdyż ciało intensywnie się poci, a produkując pot, spala kalorie.
Jak korzystać z sauny parowej?
Należy pamiętać o tym, że z sauny parowej nie powinny korzystać osoby zmagające się z nadciśnieniem, poważnymi chorobami serca, niewydolnością narządów wewnętrznych, oraz chorujące na grypę, astmę i nowotwory. Przygodę z sauną parową najlepiej rozpocząć od krótkich kilkuminutowych sesji, systematycznie je wydłużając. Przed skorzystaniem z zabiegu należy oczyścić ciało pod prysznicem, oraz wypić sporą ilość wody (nawet do 1 litra). Wybierając się do sauny, nie zapomnijmy o ręczniku, ponieważ w pomieszczeniu panuje zakaz posiadania na sobie jakichkolwiek elementów garderoby.
Autor artykułu Artykuł przygotowany przez ekskluzywny Hotel Bristol ze strefą SPA położony w Górach Świętokrzyskich w miejscowości Busko Zdrój |