Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans i komisarz ds. środowiska Karmenu Vella wysłali list do polskiego rządu z prośbą o respektowanie tymczasowej decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE o zaprzestaniu wycinki w Puszczy Białowieskiej – poinformowały media. Jednocześnie Komisja zaapelowała do Trybunału Sprawiedliwości UE o przyspieszenie prac nad ostatecznym wyrokiem w tej sprawie.
Polska musi natychmiast wstrzymać wycinkę w #puszczabialowieska Decyzja #TSUE. Wielki sukces #ObrońcyPuszczy! pic.twitter.com/gC9HnQQXX5
— Greenpeace Polska (@Greenpeace_PL) 28 lipca 2017
Komisja jest zaniepokojona tym, że wycinka drzew Puszczy Białowieskiej nadal trwa, wysłała pismo do MSZ i Ministerstwa Środowiska.
Pod koniec lipca Trybunał podjął decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych. O ten tymczasowy środek wnioskowała Komisja Europejska.
Resort Środowiska : To działania niezbędne dla ochrony przyrody
Na odpowiedź w tej sprawie Polska dostała czas do czwartego sierpnia. Resort środowiska przesłał odpowiedź w terminie, ale zapewnia w niej, że podejmowane w puszczy działania są nie tylko zgodne z przepisami zarówno dyrektywy ptasiej, jak i siedliskowej, ale wręcz niezbędne dla ochrony przyrody.
.@MinSrodowiska odpowiada na zarzuty Unii Europejskiej dotyczące działań w Puszczy Białowieskiej #wieszwiecej #Minęła20 pic.twitter.com/YwFNEAZE8x
— TVP Info (@tvp_info) 8 sierpnia 2017
Ministerstwo argumentuje w odpowiedzi, że wniosek Komisji o nakaz natychmiastowego wstrzymania wycinki, nie spełnia odpowiednich przesłanek, by go zastosować, a żądania KE są nieuzasadnione, bo w znacznej mierze oparte na hipotezach.
Resort przekonuje również, że uzasadnieniem działań Trybunału nie może być pilność sprawy, bo wcześniej Komisja nie spieszyła się zbytnio z działaniami, które miałyby położyć kres ewentualnemu naruszeniu (początek zastrzeżeń w stosunku do wycinki w Puszczy to marzec 2016 r., które po kilku tygodniach zostały przekształcone we wstępne postępowanie, a potem w procedurę o naruszenie unijnego prawa).
Ponadto w ocenie Ministerstwa Środowiska Komisja nie wykazała w wystarczający sposób prawdopodobieństwa powstania poważnych i nieodwracalnych szkód na skutek interwencji na obszarach chronionych Puszczy, a nakaz wstrzymania wycinki jest środkiem nieproporcjonalnym i nie zapewnia minimalizacji strat żadnej ze stron.
Resort przekonuje także, że realizacja środka tymczasowego, o który wnioskowała Komisja Europejska, pociągnie za sobą zniszczenie siedlisk przyrodniczych i może spowodować nieodwracalne szkody. Ich wysokość została oszacowana na 3,24 mld zł.
KE może połączyć wycinkę drzew w Białowieży z procedurą praworządności
Tak wygląda #PuszczaBiałowieska dzięki #SZYSZKODNIK pic.twitter.com/41Wu7G4qEe
— Kinga Gajewska (@gajewska_kinga) 2 sierpnia 2017
Komisja Europejska jest przeciwnego zdania i na początku sierpnia ostrzegła, że może połączyć sprawę wycinki w Białowieży z procedurą praworządności.
Rzeczniczka Komisji Mina Andreeva powiedziała, że KE „z wielkim zaniepokojeniem” śledzi sytuację w Puszczy Białowieskiej.
- Jeśli zostanie potwierdzone, że wycinka w Puszczy odbywa się w dalszym ciągu, sprawa zostanie wzięta pod uwagę w prowadzonej procedurze praworządności dotyczącej Polski – zapowiedziała rzeczniczka.
Przypomniała także, że nakaz sądowy nakazujący natychmiastowe odstąpienie od wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej został wydany na podstawie artykułu 39. statutu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który ratyfikowały wszystkie państwa członkowskie, również Polska.
Apel Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej
Prace nad ostatecznym wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej mogą trwać nawet kilkanaście miesięcy stąd apel Komisji Europejskiej do sędziów Trybunału o to, by zajęli się tą sprawą jak najszybciej. Być może postępowanie ws. środków tymczasowych zakończy się we wrześniu.
Obecnie w unijnych instytucjach trwa przerwa wakacyjna, ale KE wyraża nadzieję, że do czasu zakończenia postępowania w TSUE Polska będzie jednak stosowała się do tymczasowego zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.
(df) thefad.pl / Źródło: Krzysztof Kokoszczyński | EURACTIV.pl