Jakość pościeli sprzedawanej w sklepach znacznie odbiega od hotelowej. Różnice dostrzega się nie tylko w ich wyglądzie, ale też w wytrzymałości mechanicznej, wykazywanych parametrach technicznych, trwałości. Czym odznacza się każdy z produktów?
1. Materiał
Zarówno pościel dla hoteli, jak i tę dostępną w sklepach najczęściej szyje się z bawełny, z tym że hotelową robi się z wysokogatunkowej tkaniny o gramaturze ok. 160 g/m2, natomiast zwykła powstaje z materiału o gramaturze ok. 125 g/m2. Pościel hotelowa jest grubsza, masywniejsza w dotyku i wytrzymalsza, a to za sprawą wyrobu materiału z długich, cienkich i gładkich włókien czesankowych. Dobrze znosi wzmożoną eksploatację. Nie zużywa się zbyt szybko. Do jej produkcji używa się też jedwabiu, modalu, policottonu, czasem adamaszku, z czym raczej rzadko można się spotkać w przypadku ogólnodostępnej pościeli.
2. Konserwacja
Konfekcja hotelowa jest produktem przemysłowym, odpornym na agresywne zabiegi konserwujące oraz pranie w wysokiej temperaturze (najczęściej w 95°C) przy zastosowaniu silnych środków chemicznych. Można ją suszyć w suszarkach bębnowych. Świetnie znosi dezynfekcję, pilingowanie, maglowanie, wywabianie, czego nie da się powiedzieć o standardowej pościeli. Tę, z której korzystamy w domu, należy prać w niskich temperaturach, stosując delikatne detergenty i suszyć w stanie rozwieszonym. Nie powinno się jej poddawać wybielaniu, które może osłabiać strukturę włókien.
3. Wygląd
Pościel do hoteli, podobnie jak ręczniki hotelowe, najczęściej wykonuje się w uniwersalnym kolorze białym. To praktyczne rozwiązanie pozwalające na bezproblemowe wywabianie plam i dopasowanie tekstyliów do każdego wystroju wnętrza. Co więcej, śnieżnobiała pościel kojarzona jest ze sterylnością, higieniczną czystością, elegancją, dlatego spotyka się z bardzo dobrym odbiorem ze strony gości. Jeżeli zaś chodzi o pościel ogólnodostępną, to występuje ona w bogatej gamie odcieni. W sprzedaży pojawiają się też modele z wzorami, motywami, postaciami z bajek, co sprawia, że możliwości wyboru są niemal nieograniczone, jednak kosztem niższej odporności tekstyliów na działanie wybielacza oraz gorszego wyglądu po wielokrotnych praniach (niestety kolory blakną).
4. Wykończenie
Różnice między oboma produktami dostrzega się także w sposobie oraz jakości wykończenia. Pościel dla hoteli szyje się nićmi rdzeniowymi, odpornymi na działanie wysokiej temperatury. Ponadto stosuje się zagęszczony ścieg i rygle wzmacniające, a poszewki zamyka zakładką hotelową. Natomiast przy produkcji standardowej pościeli używa się zwykłych, bawełnianych nici. W dodatku zamiast zakładek mają one zamek błyskawiczny lub guziki.