Święto Halloween przywędrowało do nas zza Oceanu i zostało dobrze przyjęte, zwłaszcza przez młodszą część naszego społeczeństwa. Jest to kolejna okazja do spotkań i nieco odmiennego świętowania.
Planowanie imprezy zaczynam zwykle od ustalenia menu. Dobre menu jest gwarancją udanej bibki. Z racji tego, że motywem przewodnim jest halloween mamy szerokie pole do popisu. Od słodkości, poprzez przystawki, po drinki czy dania główne. Nie strońmy od motywu dyni, duchów, nietoperzy czy wampirów. To przecież kwintesencja Halloween
Straszne oczy
Bardzo prosta w wykonaniu przekąska, która dość efektownie się prezentuje się na stole, podczas imprezy halloweenowej. Do ich przyrządzenia potrzebne będą:
- Jajka na twardo
- guacamole lub pasta z zielonego groszku
- zielone oliwki bez pestek
- czerwona papryka
- ketchup
Jaja gotujemy na twardo. Po ostudzeniu, przekrawamy je na połówki i usuwamy żółtka. W ich miejsce wkładamy guacamole, oraz wydrążone oliwki z papryczką. Kilka lub kilkanaście takich „oczu” okładamy na talerzu i nakrapiamy ketchupem.
Obcięte paluszki
Kolejny prosty sposób na okolicznościową przekąskę. Jest ekonomiczny i równie „nastrojowy” co poprzedni, a do wykonania potrzebujemy jedynie:
- kilka parówek cienkich,
- kromki chleba tostowego,
- ketchup.
Parówki gotujemy tak by nie popękały. Następnie odkładamy je na 2-3 minuty, żeby odrobinę ostygły. Przekrawamy je na pół, a przy końcówkach odcinamy niewielki kawałek, który będzie „płytką paznokciową”. Z kromek chleba odcinamy skórkę i kroimy je na paski, a następnie owijamy nimi parówki tuż przy miejscu ich przecięcia. Na „płytce paznokciowej” umieszczamy niewielką ilość ketchupu, którą formujemy w odpowiedni kształt. Takie paluszki z „krwistymi” paznokciami można podać na drewnianej desce do krojenia.
Stadko ropuch
Ogórki kiszone i konserwowe, to nasza tradycyjna przekąska podczas różnych spotkań. Warto im jednak nadać odrobinę efektowności, wykonując z nich, mimo wszystko, dość przyjaźnie wyglądające żaby. Potrzebne nam będą:
- ogórki kiszone lub konserwowe
- odrobina majonezu,
- ziarenka pieprzu,
- marchew.
Ogórkom odkrawamy jedną końcówkę, a poniżej drugiej wycinamy rowek, który będzie stanowił „buzię” żaby. Marchewkę kroimy na cienkie plasterki – około 2-3 milimetry, a te zaś przekrawamy na pół. Takie półplasterki wkładamy w wycięty w ogórku rowek. Następnie na czubek noża nabieramy trochę majonezu i wykonujemy nim dwie białe kropki na nieściętej końcówce ogórka. Następnie „przyklejamy” na majonezie ziarenka pieprzu i powstają nam w ten sposób oczy ropuchy. Tak przygotowane żaby, mogą być samodzielną przekąską lub służyć jako element dekoracyjny sałatek i wędlin.
(af) / Źródło: wedwoje