Przed Polską egzystencjalne pytanie, czy chcemy współtworzyć UE, czy być na peryferiach - uważa europoseł i były komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.
Były unijny komisarz uczestniczył w debacie "Europa - jaka przyszłość? Rozważania nad Europą", zorganizowanej w Gdyni przez Komitet Regionów UE i samorząd miasta.
Zdaniem Janusza Lewandowskiego Unia Europejska wie, że się musi zmieniać, bo pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. Mówiąc o reformach, podkreślił, że Polaków najbardziej powinno niepokoić skupienie się Unii „pierwszej prędkości" wokół strefy euro.
- "Prawdziwa Unia" będzie się organizowała wokół strefy walutowej, wokół strefy euro, co przed nami stawia autentyczne pytanie, już takie egzystencjalne, czy chcemy być w środku i współtworzyć (Unię Europejską - PAP) czy chcemy być na peryferiach. Trudna rozmowa z Polakami, bo na razie wolą złotówkę - zaznaczył.
O przyjęcie przez Polskę waluty euro zapytał w kwietniowym sondażu CBOS. Przeciwników przyjęcia euro - jak wynika z badania - jest łącznie 62 proc., (z czego 45 proc., jest zdecydowanie przeciwna). Poparcie dla przyjęcia euro zadeklarowało 22 proc. badanych (z czego zdecydowanie na :Tak" jest 6 proc.).
Jak wyjaśnił europoseł, pod wpływem doświadczeń z kryzysu strefa walutowa zmienia się i „niejako buduje na nowo". - Nazywa się to unią bankową, unią fiskalną, ale także pojawia się coraz mocniej hasło odrębnego budżetu, który ma łagodzić szoki wewnątrz strefy walutowej - podkreślił.
Według europosła jest to groźne dla Polski, bo budżet ten musi skądś brać pieniądze i będzie konkurował o te same źródła dochodów, co budżet, którego głównym beneficjentem jest jak dotąd Polska. Chodzi o politykę spójności UE, która wspiera przede wszystkim najbiedniejsze regiony Unii.
- To jeszcze raz skłania nas do namysłu, gdzie tak naprawdę powinniśmy być, czy nie myśleć na nowo już w kwestiach bezpieczeństwa, nie tylko w kwestiach czysto ekonomicznych, o strefie euro, bo tam możemy być decydentem, a nie tylko przyglądać się, co robią inni - ocenił Janusz Lewandowski.
„Rozważania nad Europą" to cykl debat dotyczących przyszłości Europy inicjowanych przez członków Komitetu Regionów w państwach UE.
Kurier PAP