Szukaj w serwisie

×
15 kwietnia 2020

Dramatyczne prognozy gospodarcze na rok 2020

Bartosz Dudek

Bartosz Dudek

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje globalną recesję spowodowaną koronawirusem. Ma być ona głębsza niż zapaść spowodowana kryzysem finansowym 2008-2009.

Fot. pixabay

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) drastycznie obniżył swoje prognozy na rok 2020.

– Przez minione trzy miesiące świat dramatycznie się zmienił – napisano w publikowanym we wtorek raporcie ekonomicznym MFW. Zdaniem jego autorów świat czeka najgłębsza recesja od czasu wielkiego kryzysu lat trzydziestych XX wieku. Ten kryzys jest inny niż wszystkie dotychczasowe – napisano. Sytuacja gospodarcza jest jeszcze gorsza niż w czasie kryzysu w latach 2008-2009.

Kryzys dotknie wszystkich

Według prognozy MFW w roku 2020 światowa gospodarka skurczy się o 3 proc. Jeszcze styczniowa prognoza przewidywała wzrost o 3,6 proc.

W czasie kryzysu finansowego sprzed dekady światowa gospodarka znajdowała się w fazie stagnacji, recesja dotknęła głównie państwa wysoko uprzemysłowione. Jednak obecny kryzys de facto dotknie wszystkich.

Eksperci MFW pozytywnie ocenili natomiast uchwalone szybko przez wiele rządów programy ratunkowe warte biliony dolarów. Do tego dochodzi pomoc banków emisyjnych na całym świecie. Według MFW w drugiej połowie 2020 r. nastąpić ma stopniowa poprawa. Na rok 2021 ekonomiści MFW przewidują wysoki wzrost (5,8 proc.), jednak przyznają, że wszystko zależeć będzie od tego, jak długo trwać będzie pandemia.

Chińczycy górą

Największa gospodarka narodowa świata - USA skurczyć ma się w 2020r. o 5,9 proc., gospodarka eurostrefy o 7,5 proc., gospodarka Niemiec o 7 proc. Jeszcze gorzej ma być w szczególnie dotkniętych pandemią Włoszech i Hiszpanii. Tutaj MFW przewiduje spadek PKB odpowiednio o 9,1 i 8 procent.

Nieco lepiej wyglądają prognozy dla Chin, które zniosły już część restrykcji. Chińska gospodarka ma wzrosnąć w 2020 r. o 1,2 proc. a w 2021 roku o 9,2 proc. Prognozowany wzrost gospodarczy dla Niemiec w 2021 r. ma wynieść 5,2 proc.

 

REDAKCJA POLECA

 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: