Alexandra Jarecka
Amerykański miliarder Elon Musk regularnie ingeruje w niemiecką politykę, wywołując zrozumiałe oburzenie. Niemieckie gazety szeroko komentują jego działania i wypowiedzi.
„Handelsblatt”: Musk kontra społeczna gospodarka rynkowa
„Społeczna gospodarka rynkowa była i jest fundamentem sukcesu niemieckiego modelu ekonomicznego” – podkreśla „Handelsblatt”. Taki system nie tylko zapewnia dobrobyt gospodarczy, ale również wzmacnia spójność społeczną i stabilność demokracji.
Zdaniem dziennika wzrost popularności Muska w USA świadczy o presji, jaką amerykański model gospodarczy wywiera na europejski porządek społeczny. Jego poparcie dla AfD oraz krytyka biurokracji stanowią atak na fundamenty społecznej gospodarki rynkowej. „Elon Musk nie jest zwolennikiem bardziej liberalnego porządku gospodarczego – jest anarcho-libertarianinem, a tym samym wrogiem liberalizmu” – konstatuje gazeta.
„Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Polityczne imperium Muska-Trumpa
„Nazywanie prezydenta Niemiec 'tyranem' samo w sobie jest dyskwalifikujące i trąci pewnym komizmem” – komentuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Zdaniem dziennika Musk nie przejmuje się demokratycznymi zasadami i wpisuje się w styl polityczny kojarzony z Donaldem Trumpem.
Gazeta zauważa również, że Musk, wspierając AfD, wyraził opinie, które mogłyby paść z ust CDU lub CSU. Jednak jego wybór tej konkretnej partii pokazuje, dlaczego stała się ona tak silna.
„Straubinger Tagblatt”: Musk to tylko symptom głębszego problemu
„Musk to nieokrzesany cham. Niemieccy politycy nie powinni dać mu się ciągnąć za nos” – ocenia „Straubinger Tagblatt”. Gazeta podkreśla, że problemem nie jest sam Musk, lecz frustracje społeczne w Niemczech.
Według dziennika wielu obywateli głosuje na AfD nie z powodu słów Muska, ale z powodu niezadowolenia z polityki wielkiej koalicji i rządu Olafa Scholza. Co trzeci ankietowany Niemiec skarży się na spadek standardu życia, a tylko 17% spodziewa się poprawy sytuacji ekonomicznej w nadchodzącym roku.
„Jeśli kolejny rząd nie wprowadzi realnych zmian, demokracja znajdzie się w poważnym niebezpieczeństwie” – ostrzega gazeta.
„Nürnberger Nachrichten”: Strach jako narzędzie polityczne
„Dla wielu rok 2025 zaczyna się z tępym poczuciem strachu. Jest to bardzo zrozumiałe” – komentuje „Nürnberger Nachrichten”.
Gazeta zauważa, że żyjemy w czasach ludzi pokroju Muska, a strach stał się narzędziem politycznym wykorzystywanym do osłabiania demokracji. Demokratyczne siły muszą stawić temu opór poprzez pewność siebie i skuteczną politykę. „Miejmy nadzieję, że rok 2025 przyniesie pozytywne zmiany” – podsumowuje gazeta.
DF, thefad.pl / Źródło: DW.DE
REDAKCJA POLECA