W poniedziałek 15 kwietnia, przed godziną 19:00 zaczęła płonąć katedra Notre
w Paryżu. Walka z żywiołem trwała 15 godzin. Pożar strawił znaczne części katedry. Zdołano uratować fasadę i główne wieże. Prezydent Francji Emmanuel zapewnił, że katedra Notre zostanie odbudowana.Zgłoszenie o pożarze, który pojawił się na dachu katedry Notre straż pożarna otrzymała około godziny 18.50. Mimo wysiłków setek osób ogień w kilka godzin opanował dużą część świątyni, wydawało się, że nie uda się powstrzymać ognia. Jednak po godzinie 23 szef paryskich strażaków Jean-Claude poinformował, że „można uznać, iż główna struktura świątyni została uratowana”. Dodał też, że najprawdopodobniej udało się zachować obie wieże fasady.
Fire devastates Notre-Dame Cathedral - see the structure: https://t.co/JiUyPy66ou See how the fire unfolded: https://t.co/rbQWqYgDfB via @ReutersGraphics pic.twitter.com/4UzJFG4glw
— Reuters Top News (@Reuters) April 16, 2019
Biskup Patrick
przekazał, natomiast, że z płonącej katedry udało się ocalić Koronę Cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także „niektóre kielichy”. Przyznał jednak, że uratowanie dużych obrazów nie wydaje się możliwe.Pożar katedry Notre-Dame
W akcji gaszenia katedry Notre-Dame brało udział ok. 500 strażaków. Paryska prokuratura wszczęła wstępne dochodzenie ws. „nieumyślnego podpalenia”.
Generał Gallet, dowódca paryskiej straży pożarnej, potwierdził informację przekazaną przez pracującego w Notre-Dame księdza (na które powołał się francuski dziennikarz Delesalle), że najcenniejsze zabytki zostały ewakuowane.
La couronne d' épines du Christ sauvée! pic.twitter.com/jrZjpX9Ka2
— Paname Paris 180k (@ParisAMDParis) April 16, 2019
Archiprezbiter katedry prałat Patrick Chauvet przekazał, że z płonącej katedry udało się ocalić koronę cierniową, jedną z najważniejszych relikwii chrześcijańskich, a także „niektóre kielichy” i XIII-wieczną tunikę króla Francji, Ludwika IX Świętego.
Sekretarz stanu przy ministrze spraw wewnętrznych i rzecznik straży pożarnej potwierdzili, że struktura budowli ocalała, podobnie dwie wieże katedry. Przed 23:30 reporterzy CNN otrzymali informacje, wedle których ⅔ dachu zostało zniszczone. Pożar ugaszono około godziny 4:00 nad ranem 16 kwietnia.
Video: First look inside Notre Dame Cathedral after fire: pic.twitter.com/UsaEZd2WyQ
— Porter Medium (@PorterMedium) April 15, 2019
The stone construction of Notre Dame cathedral has been "saved," as have the "main works of art" from the building, the Paris Fire Brigade says https://t.co/3UbhwnGxXN pic.twitter.com/ppnSc5RcxD
— CNN International (@cnni) April 16, 2019
Macron: Notre Dame to nasza historia. Zabytek zostanie odbudowany
Na miejscu pożaru, prezydent Macron podkreślił, że „katedra to nie tylko budynek” (...), “Notre Dame to nasza historia, literatura, wyobraźnia. To miejsce, w którym przeszliśmy tyle ważnych chwil: nasze epidemie, nasze wojny, nasze wyzwolenia” (...) "To nasza historia, teraz płonie. Płomienie poza smutkiem naruszyły wszystko to, czym jesteśmy”. (...) “To centrum naszego życia. To coś, co jest nieodmiennie obecne w sercach paryżan i sercach Francuzów. To miejsce życia, rzeźby, malarstwa. To katedra, która nigdy nie może zniknąć". Zapowiedział jednocześnie, że budowany przez wieki zabytek zostanie odbudowany. Eksperci szacują, że odbudowa potrwa 30 lat.
Notre Dame - symbol Paryża
Katedra Notre Dame została wzniesiona na wyspie na Sekwanie (wyspa jest połączona z resztą Paryża ośmioma mostami), zwanej Île de la Cité, w 4 dzielnicy w centrum Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej historia sięga XII wieku. Była budowana przez ponad 180 lat (1163-1345). Jest jednym z symboli Paryża, dla Francuzów „sercem" tego miasta. Co roku odwiedzają ją miliony turystów z całego świata.
Paryska katedra Notre Dame przez wiele lat była centrum wydarzeń historycznych Francji. W średniowieczu wyruszały stamtąd wyprawy krzyżowe, odbył się proces rehabilitacyjny Joanny d’Arc, a kilkaset lat później w 1804 r. Napoleon Bonaparte koronował się na cesarza. W czasach Rewolucji Francuskiej (1789-1799) przemianowano ją na Świątynię Rozumu. Po śmierci Charlesa de Gaulle’a żegnało go tam tysiące Francuzów.
Dariusz Frach / thefad.pl