W czwartek prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, wyraził swoje stanowisko w sprawie potencjalnej utraty subwencji wyborczej przez PiS. Kaczyński stwierdził, że nie ma żadnych podstaw do utraty subwencji, a jeśli do tego dojdzie, uzna to za kolejny przykład kryminalnego działania obecnej władzy.
Kontrowersje wokół subwencji
Kaczyński był pytany przez dziennikarzy w Sejmie, czy jego zdaniem PiS może stracić subwencję wyborczą. Odpowiedział zdecydowanie:
- Nie ma żadnych podstaw do tego, żeby straciło. Jeśli straci to będzie to po prostu kolejne kryminalne działanie tej władzy. Dodał również, że wszelkie oskarżenia przeciwko PiS są bezpodstawne i wynikają z działań obecnej władzy, którą określił jako "kryminalną grupę".
Fundusz sprawiedliwości i list do Ziobry
Dziennikarze dopytywali Kaczyńskiego o sprawę Funduszu Sprawiedliwości i list, który w tej sprawie wysłał w 2019 roku do Zbigniewa Ziobry, szefa Suwerennej Polski. Kaczyński zapewnił, że nie miał pewnych informacji na ten temat. List, opublikowany przez "Gazetę Wyborczą", zawierał prośbę Kaczyńskiego do Ziobry o zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w kampanii wyborczej. Kaczyński podkreślał, że przypadki nadużyć mogą przynieść fatalne skutki zarówno dla kampanii, jak i jej rozliczenia przed Państwową Komisją Wyborczą (PKW).
Sprawozdania finansowe i ich weryfikacja
Sprawozdania finansowe komitetów wyborczych zarejestrowanych w wyborach parlamentarnych z 2023 roku są obecnie badane przez PKW. Proces ten powinien zakończyć się do 15 lipca. PKW bada sprawozdania i załączone do nich dokumenty finansowe, przyjmując je bez zastrzeżeń, wskazując na uchybienia, bądź odrzucając.
Po doniesieniach "Gazety Wyborczej" dotyczących Funduszu Sprawiedliwości, posłanka KO Agnieszka Pomaska oraz europoseł PO Michał Szczerba zapowiedzieli złożenie wniosku do PKW o ponowne sprawdzenie sprawozdania finansowego PiS za 2019 rok. Ich zdaniem, partia powinna stracić subwencję.
Jednak Krajowe Biuro Wyborcze, pytane o możliwość ponownego zbadania sprawozdania finansowego PiS z 2019 roku, wskazało, że przepisy ustawy o partiach politycznych oraz Kodeksu wyborczego nie przewidują możliwości wznowienia postępowania w zakończonych sprawach, w których zapadła prawomocna uchwała PKW.
Źródło: media