Zapowiadane przez Jarosława Kaczyńskiego narodowe media, w których mieliby znaleźć zatrudnienie pracownicy obecnej TVP, PiS chce oprzeć na należącej do Orlenu grupie Polska Press. Orlen zaprzecza doniesieniom o możliwej sprzedaży wydawnictwa. Nieoficjalnie jednak słychać, że rozmowy w tej sprawie się toczą.
Po przegranych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość planuje zbudować własne media. Jak nieoficjalnie ustalił Onet, PiS chce je oprzeć na należącej do Orlenu grupie Polska Press. Podobno wariantem rozważanym obecnie na Nowogrodzkiej ma być błyskawiczna sprzedaż grupy mediowej jeszcze przed przejęciem władzy przez partie opozycyjne. Orlen zaprzecza doniesieniom o możliwej sprzedaży wydawnictwa. Nieoficjalnie jednak słychać, że rozmowy w tej sprawie się toczą.
Kaczyński zapowiada stworzenie własnych mediów
Jarosław Kaczyński kilka dni po ogłoszeniu wyników wyborów mówił o stojącym przed PiS wyzwaniu, które ma polegać na stworzeniu własnych mediów. Jak mówi anonimowy informator Onetu, plan ten ma w partyjnej centrali na Nowogrodzkiej bardzo wielu zwolenników.
- Stoi przed nami ogromne wyzwanie, żeby stworzyć jednak media dużo większe niż obecna Sfera Wolnego Słowa (Strefa Wolnego Słowa to media zgromadzone wokół Tomasza Sakiewicza, w tym “Gazeta Polska”, "Gazeta Polska Codziennie", Niezalezna.pl i TV Republika - przyp. red.) i doprowadzić do tego, że jednak ten nasz przekaz medialny będzie mógł funkcjonować. A ludzie, którzy podjęli trud, a jednocześnie i ryzyko, funkcjonowania w polskich mediach, jak to się dzisiaj mówi, będą mieli i zatrudnienie, i możliwość przekazywania prawdy o tym, co dzieje się w Polsce w dalszym ciągu - mówił Kaczyński.
Polska Press? Sprzedać jak najszybciej
PKN Orlen kupił wydawnictwo Grupa Polska Press od niemieckiej Verlagsgruppe Passau. "Przejmujemy wydawnictwo Polska Press. Dzięki transakcji zyskamy dostęp do 17,4 mln użytkowników portali wchodzących w skład Grupy. Pozwoli nam to skutecznie wspierać sprzedaż i rozbudowywać narzędzia big data. To kluczowe zasoby w kontekście planowanego rozwoju sieci detalicznej" - pisał w grudniu 2020 r. na Twitterze prezes Daniel Obajtek. 1 marca 2021 roku została podpisana umowa kupna spółki Polska Press przez PKN ORLEN, tym samym ORLEN stał się właścicielem Polska Press.
Teraz gdy PiS szykuje się do przejścia do opozycji, partia chciałaby zbudować własne media prawicowe. Do realizacji tego planu ma przysłużyć się wydawnictwo Polska Press. Onet.pl powołując się na swoje źródła na Nowogrodzkiej przekonuje, że rozważa się błyskawiczną sprzedaż całej grupy lub poszczególnych jej tytułów jeszcze przed oddaniem władzy opozycji.
Orlen dementuje, by rozważał jego sprzedaż.
Tymczasem na pytania dziennikarza Onet.pl Dział Relacji z Mediami grupy Orlen zaprzeczył tym doniesieniom.
ORLEN nie prowadził i nie prowadzi rozmów na temat sprzedaży Polska Press. Grupa ORLEN konsekwentnie realizuje strategię, która ukierunkowana jest m.in. na rozwój nowoczesnych kanałów komunikacji z klientami, coraz większą cyfryzację formatów sprzedaży oraz budowę platformy e-commerce. Inwestycja w Polska Press wpisuje się w tę strategię, w szczególności w zakresie budowy zintegrowanej platformy usług cyfrowych – przekazał Orlen.
Jednak w nieoficjalnej rozmowie jeden z członków zarządu firmy miał potwierdzić, że taki pomysł jest omawiany. – Tak mogę to panu redaktorowi przy zachowaniu pełnej anonimowości potwierdzić. Pewne zakulisowe rozmowy z potencjalnymi chętnymi do zakupu Polski Press trwają – cytuje swoje źródło onet.pl.
thefad.pl / Źródło: Onet.pl