Piotr Surmaczyński
Piotr Surmaczyński jest polskim prozaikiem i dramaturgiem, absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie oraz filozofii polityki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jest doktorantem na Wydziale Nauk Politycznych Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Publikował w wielu czasopismach, m.in. w Nowej Politologii, Polityce Globalnej, New Londoners oraz w 2B North East.
2 polskich prezydentów umarło w Rosji w trakcie pełnienia swojego urzędu - Bierut i Kaczyński. Co jeszcze łączy te postaci?
W PRL uprawiano kult Bieruta, tak jak teraz ma to miejsce z kultem Lechem Kaczyńskiego, np. w 1950 r. pomorskiej wsi Modrowo nadano nazwę Bolesławowo, a w 1946 nazwano ku czci Bieruta dolnośląskie Bierutowice, należące obecnie do Karpacza i określane potocznie jako Karpacz Górny. Przejściowo istniało także Bierutowo (obecnie Pomorska Wieś).
Huta Częstochowa (1952–1989), Pałac Młodzieży w Katowicach (1951–1990) i Uniwersytet Wrocławski (1952–1989) nosiły imię Bolesława Bieruta. Zmiana nazwy uniwersytetu została zaakcentowana studenckim happeningiem pod nazwą „B.B. adieu!”.
Po przemianach społeczno-gospodarczych w Polsce w 1989, większość pomników Bieruta przeniesiono do Muzeum Socrealizmu mieszczącego się w Kozłówce. Czy powstanie po wyborach muzeum Pislandu i czy znajdzie się tam miejsce na wszystkie pomniki brata prezesa reżimowej partii?
Piotr Surmaczyński