Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W jaki sposób działają? Ile energii są w stanie wyprodukować? Czy rzeczywiście się opłacają? Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji na ten temat.
Energia odnawialna pochodzi z naturalnych zasobów takich jak wiatr, słońce czy woda. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy uzyskiwać energię elektryczną oraz cieplną w ekologiczny i ekonomiczny sposób. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań stają się panele fotowoltaiczne, które pozwalają przetwarzać energię słoneczną w prąd elektryczny. W ten sposób możemy bez ograniczeń korzystać z naturalnych zasobów i zasilać urządzenia za pomocą bezpłatnego źródła energii.
Promienie słoneczne pobierane są przez ogniwa, z których złożone są panele fotowoltaiczne. Specjalne płytki umożliwiają przetwarzanie energii słonecznej w energię elektryczną. W ten sposób zyskujemy dodatkowe źródło prądu, który pozwala zasilać różnego rodzaju urządzenia. Moc produkowanej energii oraz wydajność paneli jest zależna od rodzaju sprzętu, warunków klimatycznych, lokalizacji oraz czynników związanych z instalacją. Panele fotowoltaiczne coraz częściej montowane są w domach jednorodzinnych. To sposób, aby zaoszczędzić i nie przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska naturalnego.
Ilość produkowanej energii
Energia elektryczna uzyskiwana za pomocą paneli fotowoltaicznych w dużej mierze zależy od wielkości instalacji oraz od lokalizacji, w której znajdą się ogniwa. Ważny jest również sposób rozmieszczenia paneli. Uzyskiwana energia może być różna w zależności od rodzaju oraz jakości całej instalacji. Produkcja energii elektrycznej jest większa w okresie letnich miesięcy. Należy jednak wiedzieć, że najlepsza wydajność paneli panuje przy temperaturze nie wyższej niż 25 stopni. Im wyższa temperatura, tym moc instalacji maleje.
Musimy pamiętać, że miejsce, w którym znajdzie się instalacja nie powinno być zacienione. Najlepiej umieścić ogniwa na dachu, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych. Należy jednak pamiętać, że połać dachu musi być do tego odpowiednio przystosowana. Ważny jest również kąt nachylenia instalacji. Panele najwięcej energii wyprodukują jeśli będą skierowane na południe. Zadbajmy również o właściwy montaż wszystkich elementów instalacji. Błędy mogą spowodować znaczne obniżenie mocy uzyskiwanej energii.
Ilość energii elektrycznej, którą możemy uzyskać za pomocą paneli fotowoltaicznych jest zależna od natężenia promieniowania słonecznego. Wylicza się średnią z całego roku, aby uzyskać informacje dotyczące wydajności paneli w danej lokalizacji. Przed podjęciem decyzji o instalacji ogniw fotowoltaicznych należy zapoznać się ze wszystkimi danymi, które pozwolą określić w jaki sposób należy zamontować urządzenie.
Sprawność ogniw fotowoltaicznych cały czas wzrasta. Moc uzyskiwanej energii jest wyższa i pozwala na zasilenie niewielkiego gospodarstwa domowego bez dodatkowych źródeł energii. Jeszcze kilka lat temu panele fotowoltaiczne nie posiadały takiej sprawności i pozwalały na zasilanie niewielkich urządzeń elektrycznych.
Więcej informacji Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą 4oze specjalizują się w odnawialnych źródłach energii. |