Szukaj w serwisie

×
25 marca 2020

Tomasz Ziółkowski: SPÓŹNIENI

Tomasz Ziółkowski

Tomasz Ziółkowski

Tomasz Ziółkowski, dziennikarz, producent, twórca strategii inwestycyjnych na rynku medialnym

 

W interesie Wszystkich, jest to, żeby o przyszłości zdrowego świata decydował geniusz ludzki i wiedza medyczna a nie polityczna. Bezpieczeństwo ludzi pracujących na rzecz zdrowia jest priorytetem. Jeszcze nigdy od tak wyczerpanych lekarzy nie zależało tak wiele(...) Bill Gates na czele „5 for the word" - pisze Tomasz Ziółkowski, dziennikarz, producent, twórca strategii inwestycyjnych na rynku medialnym

W XXI wieku w dobie rewolucji technologicznej w przepływie informacji toniemy! Jesteśmy świadkami najbardziej tragicznej w skutkach pomyłki polityków - światowych i europejskich przywódców. Badania marketingowe, tweety, lajki i sondaże pomylili z najważniejszymi - z badaniami medycznymi. Prezydent Duda dodał jeszcze od siebie zadowolenie z siebie, mundurek i brak hamulców w Dudabusie.

W swoich ostatnich wystąpieniach większość przywódców europejskich próbowała w mniejszym lub większym stopniu naśladować dobry plan Emmanuela Macrona. Prezydent Francji przygotował ulgi podatkowe, pakiet dla przedsiębiorców, pracowników, pomyślał o opiece nad dziećmi pielęgniarek i lekarzy, ale przy okazji co tam, mrugnął okiem na wybory samorządowe i naraził ok. 20 mln Francuzów na zarażenie się koronawirlsem. Angela Merkel wystąpiła ze swoim świetnie przygotowanym expose kilka dni póżniej. Boris Johnson zmienił optykę i jednak ogłosił, że Wielka Brytania wprowadzi liczne ograniczenia dla obywateli. Nawet dla Donalda Trumpa koronawirus przestał być chorobą demokratów… Co więcej nagle, po miesiącach rzucania w siebie tweetami, przez szefów większych i mniejszych europejskich partii - okazało się, że koronawirus nie jest ani lewacki, ani prawicowy, ani liberalny, ani elitarny - tylko tragiczny!

Tylko dlaczego wszyscy przywódcy spóźnili się ze swoimi decyzjami o co najmniej miesiąc? Dlaczego mając pierwsze tragiczne dane o skutkach koronawirusa nie wprowadzili natychmiast procedur kryzysowych już w lutym? Liczyli na to, że skoro koronawirus przedostał się natychmiast z Chin do Europy, to nie rozleje się z Lombardii do Francji lub nie dotrze Niemiec i Anglii? Wszyscy spóźnili się ze swoimi expose, spóźnili się z odpowiedzialnością… Coraz trudniej jest nam uciec od pytania gdzie my żyjemy?

A Włosi cierpieli w samotności. W Bergamo wojskowe ciężarówki zaczęły wywozić trumny. Przez pierwszy miesiąc Europa odgrodziła się od błagającej o pomoc Italii. Uznawani za wzór profesjonalizmu Lekarze z Włoskiego Towarzystwa Anestezjoligii, leczenia Bólu, Reanimacji i Intensywnej Terapii ( Societa Italiana di Anestesia Anglesia Rianimazione e Terapia Intensiva) - to bohaterowie. Nawet jeszcze na początku marca, skrajnie wyczerpani po nieprzespanych 3-4 dobach systematycznie pisali do lekarzy z całego świata, analizowali koronawirusa, spisywali najważniejsze dane, wnioski. Nieustannie informowali i informują świat o zbliżającym się zagrożeniu, o medycznych skutkach tej zarazy - po to, żebyśmy Wszyscy mieli więcej czasu na przygotowanie się, na przeżycie!

Najważniejszym dzisiaj wyzwaniem dla Europy i dla Świata jest uratowanie lekarzy i pracowników ochrony zdrowia, po to, żeby ONI mieli szansę ratować nas wszystkich. W strukturach Unii Europejskiej natychmiast powinien zostać powołany szef komisji kryzysowej ze sztabem pracującym 24h na rzecz Wszystkich pracowników ochrony zdrowia. W ramach "strategii dla medycyny UE" niezbędny jest specjalny program dotacji medycznych realizowany w trybie pilnym do końca 2020 roku.

W tak tragicznym czasie wiedza ze szpitali z całego świata może być przetwarzana w skutecznie funkcjonującym "europejskim centrum informacji medycznej", a następnie przygotowywana dla lekarzy z analizą i opisem reakcji pacjentów na poszczególne leki i zabiegi oraz zw wsparciem merytorycznym i próbą odpowiedzi na najważniejsze pytania.

Lokalna pomoc psychologów realizowana na podstawie koncepcji opracowanej przez największe autorytety w tej dziedzinie.

Bezpieczne mieszkanie i bezpieczny transport.

Bezpieczna innowacyjność dla szpitali - komputery z aplikacjami do wideo-konsyliów lekarskich, drony i bezpieczne łącza internetowe.

Bezpieczna odzież medyczna z atestem, wyprodukowana przez firmy spełniające standardy higieny i korzystające ze specjalnego programu dotacji.

Bezpieczne wyżywienie opracowane i sfinansowane dla szpitali z budżetu UE. Na wypadek braku produktów podnoszących odporność, zapasy żywności liofilizowana w szpitalach. Niedopuszczalna jest sytuacja w której wyżywienie dla szpitali przygotowywane jest przez kucharzy pracujących bez specjalnych kombinezonów, masek i rękawiczek w kuchni nie spełniającej standardów higieny w czasie pandemii. Niedopuszczalne jest to, że jeden z Ordynatorów warszawskich szpitali czeka na wynik 3 dni a polityk w tym samym czasie trzykrotnie krótszym. Obecna sytuacja uzasadnia wprowadzenie od września do szkół przedmiotu Edukacja Medyczna z programem nauczania sfinansowanym z środków UE. W bliskiej przyszłości konieczne jest opracowanie nowej definicji badań okresowych.

Niezależnie od "strategii dla medycyny" realizowanej w Unii Europejskiej i w Świecie, to czas w którym ludzie zmieniający losy świata w ostatniej dekadzie, mogą podjąć wyzwanie dla ratowania świata. Realny jest mój autorski projekt "5 for the word". Bill Gates mógłby stanąć na czele światowej rady naukowej wykorzystującej potencjał finansowy, naukowy i geniusz tworzenia strategii 5 firm: Amazon, Apple, Facebook, Google i Microsoft. W interesie Wszystkich, jest to, żeby o przyszłości zdrowego świata decydował geniusz ludzki i wiedza medyczna a nie polityczna.

Bezpieczeństwo ludzi pracujących na rzecz zdrowia jest priorytetem. Jeszcze nigdy od tak wyczerpanych lekarzy nie zależało tak wiele. ONI nie mają czasu na spóźnienia, na dyletanctwo polityczne, na sondaże. ONI - bohaterowie #owacjedlalekarzy #owacjedlaslużbyzdrowia

Tomasz Ziółkowski

@All right reserved - Wszelkie prawa zastrzeżone

 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: