Według danych statystycznych społeczność żydowska w Wielkiej Brytanii stanowi, około 270 tyś.
Spośród żydowskiej społeczności najbarwniesza i najbardziej rzucająca sie w oczy jest pełna tajemnic grupa Żydów ortodoksyjnych. W Londynie najliczniej zamieszkują Stamford Hill, gdzie społeczność chasydzka jest najliczniejsza w Europie.
50 synagog w samym Londynie
W Londynie znajduje się około 50 synagog - najwięcej w Stamford Hill oraz Stoke Newington, Upper Clapton i Tottenham. Przechodząc się ulicami tych dzielnic, niemal na każdym kroku można się natknąć na mężczyzn poubieranych w tradycyjne stroje - czarne płaszcze i czarne kapelusze, spod których wiją się długie pejsy.
Ortodoksja
Ortodoksja jest ścisłą wiernością doktrynie religijnej. Współcześnie można ją opisać jako rygorystyczne przestrzeganie określonego kodeksu zasad.
Jak możemy przeczytać w Wikipedii, na początku XIX wieku, część społeczności żydowskich, rozpoczęła reformowanie judaizmu, zrywając z tradycją i starając się pogodzić religię z optymizmem Oświecenia i jego racjonalizmem. Pozostała jednak grupa Żydów, którzy przeciwstawili się takim zmianom, stali się pierwszymi Żydami ortodoksyjnymi. Do dziś ortodoksyjny nurt judaizmu nie akceptuje daleko sięgających zmian. Tak więc, Ortodoksyjny Żyd to taki, który rygorystycznie przestrzega zasad swojej wiary, oraz któremu judaizm wyznacza sposób postępowania i sposób życia.
Wiara dla Żydów jest najwyższym celem i wyznacznikiem wszelkich norm i zasad. Dotyczy każdej dziedziny życia i ustala relacje międzyludzkie. A jak wygląda ich codzienne życie?
Ortodoksyjni Żydzi, ich codzienne życie
Żydzi nie odmawiają sobie nawzajem pomocy. Przez znaczną część swojej historii Żydzi byli mniejszością i często byli przedmiotem ataku. Nauczyło ich to trzymania się w grupie i polegania na sobie i zgodnie z ich przekonaniami "Żyd, który zawiedzie innego Żyda, popełnia niewybaczalny grzech.”
Codzienne życie ortodoksyjnych Żydów, na pewno dla niezwiązanych z religią osób jest wyjątkowo egzotyczne.
Rozpoczynając od samego początku – w ósmym dniu po urodzeniu chłopiec powinien być obrzezany. Jest to niezbędny element przystąpienia do wspólnoty żydowskiej.
Matka dziecka uważana jest za nieczystą przez siedem dni po urodzeniu chłopca, a przez czternaście dni po urodzeniu dziewczynki.
Kiedy dziewczynka ma 12 lat, a chłopiec 13, zaczynają być postrzegani jako dorośli. Oznacza to, że ich obowiązkiem jest od tego momentu, przestrzeganie halachy, czyli prawa żydowskiego.
Halacha
Halacha obejmuje przepisy kultowo-liturgiczne, pokarmowe, a także te dotyczące życia codziennego. Zawiera ona 613 przykazań, w tym 248 nakazów i 365 zakazów. Halacha reguluje także stosunki między kobietą i mężczyzną.
Ortodoksyjny Żyd nie może podziwiać urody kobiet, wąchać ich perfum, czy słuchać ich śpiewu. Zakazane są związki homoseksualne i masturbacja.
Rodzina
Każdy Żyd powinien mieć żonę i możliwie największą liczbę dzieci. Zanim dojdzie do ślubu, następują zaręczyny, które wiążą się z wyznaczeniem wartości posagu. Przed ślubem sporządzana jest w języku aramejskim ketuba, czyli dowód zawarcia małżeństwa. W czasie ceremonii, przypieczętowaniem związku staje się założenie obrączek, po wejściu młodej pary pod baldachim, a następnie stłuczenie szklanki. W trakcie ślubu rabin odmawia siedem błogosławieństw małżeńskich. Zanim zacznie się wesele, małżonkowie udają się do pokoju i dopełniają jichud. Mąż ma obowiązek dogodzić żonie i nie może zmuszać jej do współżycia. Ortodoksi nie mogą uprawiać seksu w stanie nietrzeźwym, w czasie żałoby i podczas miesiączki.
Jeśli chodzi o relacje w rodzinie i stosunek do rodziców, to także należy trzymać się konkretnych zasad. Rodzicom nie wolno się sprzeciwiać, zawstydzać ich i mówić im po imieniu.
Modlitwa
Jeśli chodzi o codzienne czynności ortodoksów, to każdy z nich powinien modlić się trzy razy dziennie: rano (szachrit), po południu (mincha) i wieczorem (maariw). Najdłuższą modlitwą jest Szemone Esre, czyli osiemnaście błogosławieństw, które należy odmawiać stojąc w stronę Jerozolimy.
Koszerne posiłki
Halacha dyktuje także sposób i rodzaj spożywanych posiłków. Oczywiście zarówno przed jedzeniem, jak i po, Żydzi modlą się. To co jest dozwolone do zjedzenia, nazywane jest koszernym. Koszerne są zwierzęta, które mają podzielone kopyta i są przeżuwaczami. Natomiast do zakazanych, czyli trefnych potraw zalicza się, m.in.: mięso zwierząt nieparzystokopytnych (wielbłądów), nieprzeżuwających (świń), a także takie zwierzęta jak: kraby, raki, węgorze, robaki, większość ptaków. Zakazane jest również spożywanie produktów mlecznych i mięsnych jednocześnie. Zdarza się, że w domach są dwa komplety sztućców i naczyń.
Szabat
Dla Żydów najważniejszym świętem jest szabat, czyli czczenie dnia jakim jest sobota. Żydzi uważają ten dzień za dar od Boga, który został przyznany tylko im. Szabat zaczyna się właściwie już w piątkowy wieczór, a konkretnie wraz ze zmierzchem. Szabat obchodzi się w domu i synagodze. Matka zapala świece szabasowe i rodzina zbiera się przy stole. Ojciec odmawia modlitwę i poświęcenie, czyli kidusz. Żydzi mieszkający w Jerozolimie udają się wtedy pod Ścianę Płaczu, gdzie modlą się i wspólnie spożywają posiłek.
Co ciekawe, w czasie szabatu Żydzi nie mogą nie tylko pracować, ale także wykonywać codziennych czynności. Nie mogą się męczyć, pracować na gospodarstwie, sprzątać, telefonować, a nawet włączać światła.
Ktoś mógłby zapytać czy w tym czasie Żydzi przygotowują w ogóle jedzenie? Otóż w czasie ich święta spożywają oni dwa posiłki – wspomniany już – w piątkowy wieczór i drugi w sobotnie popołudnie. Żeby nie gotować i nie „wysilać się’, Żydzi mają specjalne przepisy, które nie wymagają przyrządzania w sobotę, a dogotowują się w nocy. Jedną z takich potraw jest czulent, czyli wolnogotowany gulasz z koszernego mięsa, z dodatkiem fasoli.
Szabat kończy się w sobotę wraz z zachodem słońca, bowiem w kalendarzu żydowskim dni liczy się zawsze od wieczora do wieczora.
Rytuały, obyczaje i sposób życia Żydów to z pewnością temat ciekawy, a nawet fascynujący. O życiu ortodoksyjnych Żydów w Nowym Jorku, dowiecie się więcej oglądając film.
Źródło: Hoga.pl