Szukaj w serwisie

×
3 grudnia 2022

Odszkodowania za wypadki komunikacyjne z OC sprawcy

Jeśli doznałeś obrażeń ciała, uszkodzenia swojego samochodu, roweru czy innego pojazdu z winy innego kierowcy lub kierującego pojazdem, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie za wszelkie doznane szkody. Uszkodzony pojazdu lub rower powinny zostać przywrócone do stanu sprzed wypadku, a za uszczerbek na zdrowiu należy Ci się stosowne zadośćuczynienie. Możesz uzyskać także odszkodowanie, czyli zwrot wszystkich kosztów związanych z wypadkiem. Wszelkie roszczenia powinien w tym wypadku wypłacić Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia z polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, którym wyrządzono Ci szkodę.

Odszkodowania za wypadki komunikacyjne z OC sprawcy

Jeśli doznałeś obrażeń ciała, uszkodzenia swojego samochodu, roweru czy innego pojazdu z winy innego kierowcy lub kierującego pojazdem, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie za wszelkie doznane szkody. Uszkodzony pojazdu lub rower powinny zostać przywrócone do stanu sprzed wypadku, a za uszczerbek na zdrowiu należy Ci się stosowne zadośćuczynienie. Możesz uzyskać także odszkodowanie, czyli zwrot wszystkich kosztów związanych z wypadkiem. Wszelkie roszczenia powinien w tym wypadku wypłacić Ubezpieczyciel sprawcy zdarzenia z polisy obowiązkowego ubezpieczenia OC pojazdu, którym wyrządzono Ci szkodę.

Jeśli wypadek spowodował kierujący pojazdem, który nie był ubezpieczony w chwili zdarzenia, odszkodowanie możesz uzyskać z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG), zgłaszając roszczenia do dowolnego Towarzystwa Ubezpieczeń. Fundusz pokryje także koszty uszkodzonego pojazdu, jeśli sprawca zbiegł lub nie został zidentyfikowany przez policję, w przypadku, gdy u któregokolwiek z poszkodowanych doszło do naruszenia ciała powyższej 14 dni.

W przypadku potrącenia pieszych na pasach, jezdni lub chodnikach, odpowiedzialność za zdarzenie podejmie Ubezpieczyciel pojazdu sprawcy, jednak wypadek nie może zaistnieć wyłącznie z winy pieszego. W przypadku jego nieprawidłowego zachowania, które nie było bezpośrednią przyczyną  wypadku, Ubezpieczyciel może obniżyć należne odszkodowanie na podstawie tzw. przyczynienia. Może ono wynieść 50%, jeśli uzna współwinę pieszego lub więcej, jeśli pieszy przechodził w miejscu niedozwolonym, nie posiadał odblasków lub był pod znacznym wpływem alkoholu.

W przypadku małoletnich do lat 13, którzy swoim zachowaniem spowodują wypadek np. wybiegną przed autobus czy wtargną na jezdnię, nadal istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za obrażenia ciała, jednak ze znacznym uwzględnieniem przyczynienia małoletniego do zdarzenia.

Bliscy zmarłego w wypadku komunikacyjnym mogą ubiegać się o zadośćuczynieniem po jego śmierci, a także stosowne odszkodowanie, gdy pogorszyła im się sytuacja materialna. Ubezpieczyciel sprawcy pokryje także koszt pochówku i pomnika, zaś małoletnie dzieci mogą uzyskać rentę alimentacyjną.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy

Wypadek przy pracyto nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które spowodowało uraz lub śmierć pracownika, a które nastąpiło bezpośrednio w związku z wykonywaną pracą, zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim, jeśli pracownik wykonywał zlecone mu obowiązki zawodowe.

Dochodzenie odszkodowania po wypadku przy pracy wymaga dopełnienia formalności sporządzenia przez pracodawcę protokołu powypadkowego (lub karty wypadku) oraz zawiadomienia Inspekcji Pracy i policji, jeśli doszło do ciężkiego lub śmiertelnego wypadku.

Pracownik po wypadku ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru. Po zakończeniu leczenia powypadkowego, uzyskując od lekarza prowadzącego druk OL-9 o zakończeniu leczenia, może ubiegać się o wypłatę jednorazowego odszkodowania za wypadek przy pracy z ZUS. Odszkodowanie z ZUS wynosi w 2022r - 1133zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Wypłata świadczenia wymaga objęcia pracownika ubezpieczeniem wypadkowym.

Odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeśli wypadek zaistniał z wyłącznej winy pracownika, jeśli pracownik znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających i  przyczynił się tym w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.

Za wypadek w drodze do lub z pracy nie przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS. Pracownik zachowuje jednak prawo do pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego, świadczeń chorobowych i zasiłku rehabilitacyjnego.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek za granicą?

Wypadki poza granicami naszego kraju bywają stresujące, szczególnie jeśli nie znamy dobrze języka danego kraju lub nie umiemy porozumieć się ze sprawcą. Dlatego warto wezwać policję lub służy porządkowe i dopilnować, by prawidłowo spisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym lub notatkę urzędową ze zdarzenia. Odszkodowanie za wypadek komunikacyjny można uzyskać z polisy OC pojazdu sprawcy, zgłaszając roszczenia do Ubezpieczyciela bezpośrednio w kraju wypadku lub po powrocie do kraju – do jego korespondenta ds. roszczeń w Polsce.

W przypadku wypadków z udziałem pieszych, dzieci, rowerzystów czy potknięć lub poślizgnięć – warto zadbać o oświadczenia świadków wypadku, zdjęcia i zawiadomienie policji lub wezwanie karetki bezpośrednio na miejsce zdarzenia. W takich przypadkach warto notować wszelkie informacje, wykonywać zdjęcia i zawiadomić wszelkie służby, by w późniejszym etapie móc udowodnić przyczynę i okoliczności wypadku. Roszczenia o odszkodowanie najlepiej zgłaszać do Ubezpieczyciela w kraju zdarzenia, za pośrednictwem adwokata lub profesjonalnego pełnomocnika, co pozwoli uzyskać odszkodowanie szybko i skutecznie.

Jeśli dojdzie do wypadku w przy pracy, należy niezłwłocznie poinformować przełożonego lub pracodawcę o wypadku, zadbać o konsultację medyczną i poinformowanie Inspekcji Pracy lub służb BHP, jeśli doszło do naruszeń lub zaniedbań pracodawcy, które mogły spowodować wypadek.

Wypadek i obrażenia można także udokumentować wykonując zdjęcia lub zabezpieczając zapisy monitoringu. Wszystko to pozwoli w późniejszym czasie uzyskać odszkodowanie. Udowodniona wina pracodawcy może skutkować możliwością uzyskania wysokiego odszkodowania za doznany uszczerbek na zdrowiu i szkody materialne (np. utracone dochody) – np. za wypadek przy pracy w Holandii czy USA. W przypadku wypadków przy pracy w Norwegii nie ma konieczności wykazania winy pracodawcy, aby uzyskać odszkodowanie.

Należy pamiętać, że roszczenia można zgłaszać, jeśli nie upłynął jeszcze termin przedawnienia roszczeń, dlatego warto niezwłocznie skonsultować sprawę z pełnomocnikiem lub adwokatem, aby nie  utracić możliwości dochodzenia swoich praw i odszkodowania po wypadku.

Więcej informacji o prawach po wypadkach znajdziesz w portalu PrawoiOdszkodowania.pl 



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: