Istnieje wiele szkodliwych dla zdrowia zestawień produktów żywnościowych. Pisaliśmy już o nich wcześniej i możecie tutaj sprawdzić o jakich zestawieniach mowa.
Dzisiaj trochę więcej na temat połączenia herbaty i cytryny.
Mówi się nie od dzisiaj, że połączenie herbaty i cytryny powoduje powstawanie szkodliwych związków glinu, które są odpowiedzialne za chorobę Alzheimera. Spotkać można nawet hasła nawołujące "Nie pij herbaty z cytryną , gdyż możesz stracić pamięć".
Glin jest pierwiastkiem który znajduje się między innymi w herbacianych liściach. Stąd przedostaje się do napoju w trakcie parzenia herbaty. Glin jest trzecim pod względem ilości pierwiastkiem w skorupie ziemskiej - jest go 8%, woda wypłukuje go ze skał, wraz z wodą dostaje się do gleby, jest pobierany przez drzewo herbaciane i w ten sposób trafia do liści. Im liście są starsze, tym jest go więcej. Na zawartość glinu wpływają też inne czynniki, takie jak opady deszczu, gleba, położenie upraw nad poziomem morza, zmienność genetyczna roślin, a także sposób i warunki, w jakich przetwarza się liście po zbiorze
W wielu badaniach wykazano związek między spożyciem glinu bądź narażeniem na glin (np. osób pracujących przy produkcji aluminiowych przedmiotów) a ryzykiem choroby Alzheimera, chociaż rola glinu nie jest do końca wyjaśniona. Na pewno glin nie wywołuje choroby, nie może jej zapoczątkować, ale przyspiesza jej rozwój. W badaniach dotyczących spożycia herbaty obserwowano do 40% większą częstość choroby wśród osób pijących powyżej 4 szklanek dziennie, ale w wielu badaniach wcale takich zależności nie stwierdzono.
Herbata, czy to z cytryną czy bez, nie jest jedynym źródłem glinu dla naszego organizmu. Występuje on też w wodzie, niektórych dodatkach do żywności, lekach, naczyniach czy sztućcach. Na szczęście obecnie mamy dużo mniejszy kontakt z produktami i przedmiotami zawierającymi glin niż dawniej. W przeszłości był wykorzystywany w przemyśle, do oczyszczania wody, znajdował się w szczepionkach, a sztućce i naczynia z aluminium były bardziej popularne. Glin jest składnikiem niektórych leków zobojętniających kwas żołądkowy, a w zalecanej dziennej dawce jest go około 1 mg - jednak obecnie przeważnie stosuje się inną grupę leków, tzw. inhibitory pompy protonowej, które nie zawierają glinu . Dodatkami do żywności, będącymi źródłem glinu są: krzemian glinowo-sodowy/potasowy/wapniowy, bentonit, krzemian glinu, mające oznaczenia od E 554 do E 559. Najczęściej są one stosowane jako substancje przeciwzbrylające.
Cóż więc możemy stwierdzić na podstawie dostępnych informacji?
Faktem jest, że dodatek soku z cytryny do herbaty powoduje w organizmie zwiększenie ilości glinu, który to glin odgrywa pewną rolę w rozwoju choroby Alzheimera. Jednakże jego wpływ nie został w pełni poznany i nie jest on czynnikiem wywołującym chorobę.
Dokładne określenie, jaka ilość herbaty może być bezpiecznie spożywana, jest trudne, ponieważ na zawartość glinu w herbacie wpływa bardzo dużo różnych czynników. Według badań 4 szklanki dziennie na pewno nie wpływają na ryzyko choroby Alzheimera.
Do wniosków z badań określających zależność między spożyciem glinu a ryzykiem choroby Alzheimera należy podchodzić z pewnym dystansem, ponieważ są to badania tzw. obserwacyjne, które nie są zbyt dokładne - nie da się określić całkowitego narażenia badanych na glin, bo jego źródłem jest żywność, woda, leki, glin znajduje się także w pyle unoszącym się w powietrzu.
Co można zrobić, żeby ograniczyć spożycie glinu:
bezpośrednio przed i po spożyciu herbaty nie należy pić soków owocowych ani jeść owoców
wybierajmy herbaty liściaste, jak najmniej rozdrobnione
nie kupujmy produktów zawierających dodatki z glinem
nie przyjmujmy leków zobojętniających kwas żołądkowy zawierających glin (np. węglan dihydroksyglinowo-sodowy, wodorotlenek glinu)