Szukaj w serwisie

×
26 maja 2023

Firma Elona Muska może zacząć testować chipy na ludzkim mózgu

Należąca do Elona Muska firma Neuralink otrzymała 25 maja zgodę od amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie pierwszych badań na ludziach i może zacząć testować chipy na ludzkim mózgu.

Neurolink to firma założona przez Elona Muska, która ma na celu rozwój wszczepialnych implantów mózg-komputer (BCI), mających na celu zwiększenie poznawczej zdolności człowieka oraz rozwiązanie zaburzeń neurologicznych.

Z radością informujemy, że otrzymaliśmy zgodę FDA na rozpoczęcie pierwszych badań klinicznych na ludziach. To rezultat niezwykłej pracy zespołu Neuralink w bliskiej współpracy z FDA i jest to pierwszy, ważny krok, który pewnego dnia dzięki naszej technologii pomoże wielu osobom”, napisała firma w oświadczeniu.

W ubiegłym roku FDA nie wyraziła zgody na badania na ludziach. Zidentyfikowała wówczas szereg problemów związanych z implantami, które firma chciała wszczepiać do mózgów m.in. litowa bateria w urządzeniu czy problem z bezpiecznym wyjęciem implanta, bez uszkodzenia tkanki mózgu.

Teraz Neuralink może rozpocząć wszczepianie ludziom implantów swojej produkcji. Firma Neuralink uważa, że w przyszłości wszczepione ludziom do mózgów elektroniczne implanty mogłoby pomóc w leczeniu schorzeń, takich jak paraliż i ślepota, a także umożliwić niektórym osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z komputerów i technologii mobilnej.

Brzmi jak z literatury science fiction, ale implanty mózgowe firmy Neurolink mają przetwarzać biologiczne sygnały na informacje cyfrowe.

Osoba z wszczepionym implantem nie używając kończyn ani słów będzie mogła zlecić maszynie wykonanie danego zadania, poprzez łączenie się z komputerami i innymi urządzeniami za pomocą myśli, co może umożliwić nowe formy komunikacji i uczenia się. Implanty mają też poprawić funkcję motoryczne u osób z chorobami ruchowymi, takimi jak choroba Parkinsona, drżenie samoistne czy dystonia, pomóc w leczeniu zaburzeń neurologicznych takich jak padaczka, depresja czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Pomogą też w stymulacji pamięci i kreatywności poprzez wpływanie na określone obszary mózgu.

 

thefad.pl / Dariusz Frach



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: