Jacek Lepiarz
Niemieckie media obserwowały z zainteresowaniem obrady konferencji Warsaw Security Forum. Portal „Der Westen” uważa, że Polska realizuje radykalną wersję „epokowego przełomu” w polityce obronnej.
Silna armia, siła w sojuszach i wspólnota narodowa – to gwarancje naszego bezpieczeństwai główne obszary naszych działań. Zaplanowaliśmy rekordowy budżet na obronność w 2025 r. - 4,7% PKB. To o 28,6 mld zł więcej niż w tym roku. Kontynuujemy zwiększanie liczebności wojska,… pic.twitter.com/NPuMtFA8gg
— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) October 4, 2024
O przebiegu konferencji Warsaw Security Forum informowały między innymi rozgłośnia publiczna ARD oraz dziennik „Berliner Zeitung”. Warszawski korespondent ARD Martin Adam powiedział w relacji z Warszawy, że kraje na wschodniej flance NATO, w tym Polska, bardziej realistycznie oceniają zagrożenie ze strony Rosji niż kraje w Europie Zachodniej. „Ukraina musi wygrać, Putin musi przegrać” – cytuje ministra spraw zagranicznych Litwy Gabrieliusa Landsbergisa.
Niemiecki portal „Der Westen” poświęcił w sobotę (5.10.2024) dużo miejsca polskiej polityce bezpieczeństwa. Kanclerz Olaf Scholz po ataku Rosji na Ukrainę zapowiedział co prawda „epokowy zwrot” w polityce obronnej, ale realizacja tego programu postępuje zbyt opieszale, a prawdziwy przełom ma miejsce w Polsce.
„Epokowy przełom” w Polsce
„Ze strachu przed Putinem w Polsce wdrażana jest radykalna wersja epokowego przełomu. Przygotowania biegną na wysokich obrotach” – pisze Marcel Goermann.
Autor zwraca uwagę na poczucie zagrożenia ze strony Putina w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii. Przypomina przy tej okazji słowa premiera Donalda Tuska, że żyjemy w czasach „przedwojennych”. „Polska polityka reaguje (na zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi) ostro i zdecydowanie, a także – inaczej niż zwykle – ponad podziałami politycznymi. Cel jest jasny – stać się tak zdolnym do obrony i tak silnym, aby Rosja nie odważyła się na powtórkę sytuacji z Ukrainą” – pisze Goermann dodając, że wielkie inwestycje w obronność mają odstraszyć Putina.
Polska silnym gwarantem bezpieczeństwa
„Der Westen” podał, że wydatki na wojsko w Polsce mają do 2025 r. wzrosnąć do blisko 5 proc. PKB. Liczebność polskiej armii przekroczyła 200 tys. żołnierzy, co oznacza, że Polska ma trzecią pod względem liczebności armię w NATO. Więcej żołnierzy mają tylko USA i Turcja. Redakcja zaznacza, że zamierza zbudować za 2,3 mld euro umocnienia na granicy wschodniej – „Tarczę Wschód”.
Powołując się na raport Fundacji Konrada Adenauera, Goermann pisze, że Polska będąca potencjalnym państwem frontowym przeciwko Putinowi staje się „silnym gwarantem bezpieczeństwa” na wschodniej flance NATO.
Jeżeli władzom w Warszawie uda się zbudować najnowocześniejszą armię lądową Europy, to w średniej perspektywie czasu Polsce może przypaść z tego powodu nowa rola polityczna – czytamy w raporcie. Historia uczy, że za wzrostem siły wojskowej idzie wzrost wpływów politycznych – pisze w konkluzji Goermann.
REDAKCJA POLECA