Trening "Mniej znaczy więcej" bije rekordy popularności. W 21 wieku nie trudno być leniwym. Spędzamy wiele czasu siedząc przed komputerem w pracy, później przesiadamy się na kanapę przed telewizorem, a wakacje najchętniej spędzamy pod palmami w pozycji horyzontalnej.
Ten jak nam się wydaje komfort, przypłacimy wcześniej czy później problemami zdrowotnymi.
Niestety niektórzy z nas nie mają czasu na chodzenie do siłowni czy uprawianie joggingu, więc prezentujemy ćwiczenia, które zajmą Wam tylko kilka minut a przyniosą wspaniałe efekty. Można wykonywać je w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie.
Oto HIIT (High Intensity Interval Training) czyli Trening Przedziałowy o Wysokiej Intensywności.
Początkowo ćwiczenia zawarte w HIIT mogą wydać się skomplikowane, ale tak na prawdę są wyjątkowo proste.
Oto główne przesłania treningu
W ciągu 60 sekund ćwicz jak najintensywniej
Odpocznij przez 90 sekund
Powtórz 60 sekund pracy i 90 sekund odpoczynku przez kolejne 4 razy
To wszystko
Trening powtarzaj 3 razy w tygodniu
Trening HIIT jest bardzo elastyczny, możesz ćwiczyć dowolny układ - najczęściej stosowane ćwiczenia to wysokie skoki z wysokim unoszeniem kolan, skoki tzw. pajacyki oraz ćwiczenia imitujące wspinaczkę górską.
HIIT ma wyjątkowo korzystny wpływ na spalanie tkanki tłuszczowej. Badania pokazują, że w porównaniu do klasycznych ćwiczeń aerobowych trening interwałowy prowadzi do spalenia nawet do trzech razy większej ilości tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym o połowę mniejszym wysiłku energetycznym i ponad połowę krótszym czasie treningu.
Działanie takie związane jest z utrzymującym się od kilku nawet do kilkunastu godzin po zakończeniu treningu podwyższonym metabolizmie kwasów tłuszczowych, co prowadzi do zwiększonego spalania tkanki tłuszczowej nawet po zakończeniu ćwiczeń.
Ze względu na intensywny charakter trening ma też korzystny wpływ na wydolność tlenową organizmu. Badania na grupie przeciętnie wytrenowanych kobiet i mężczyzn wykazały wzrost wydolności tlenowej o ponad 100% po zaledwie sześciu treningach interwałowych przeprowadzonych na przestrzeni dwóch tygodni.