Szukaj w serwisie

×
16 stycznia 2018

Mobbing a molestowanie seksualne – podobieństwa oraz różnice

Mobbing to zmora zakładów pracy w dwudziestym pierwszym stuleciu. Pocieszeniem okazuje się jednak fakt, że to nieszczęśliwe zjawisko tak licznie występujące w ostatnich czasach coraz bardziej się potępia i coraz dobitniej się z nim walczy. Mobbing przybiera formę fizyczną, psychiczną lub seksualną, a w tym ostatnim przypadku łączy się ponadto z innym haniebnym czynem, mianowicie molestowaniem seksualnym.

Pojęcie mobbingu

Mobbing to pojęcie wywodzące się z języka angielskiego od słowa mob. Mob oznacza tłum, natłok, bandę – rzecz jasna w jak najgorszym tego słowa znaczeniu. Prześladowanie pracownika w miejscu pracy przez pracodawcę lub współpracownika po raz pierwszy nazwał mobbingiem szwedzki naukowiec Peter Paul Heinemann. Od tej pory to negatywne zjawisko socjologiczne zyskało nazwę i zaczęto mu coraz baczniej się przyglądać, a co za tym idzie potępiać.

Klasyfikacja mobbingu

Mobbing zachodzi w pracy i zawsze dotyczy pracownika, nigdy pracodawcy. Pracownika mobbingować może jednak nie tylko pracodawca, ale również inny współpracownik. Mobbing występuje pod wieloma postaciami, jak chociażby upokarzania, czy zastraszania. W zachowaniach upokarzających wymienia się: zniesławienie, wyśmiewanie, nieuzasadniona krytyka oraz obraźliwe słowa, gesty i czyny. W zachowaniach zastraszających wymienia się z kolei: stosowanie przemocy fizycznej lub psychicznej, zagrażanie utratą pracy oraz zmuszanie do jakichś rzeczy. Mobbing dzieli się na fizyczny, psychiczny, a także seksualny. Rodzaje mobbingu nie muszą, ale mogą się wzajemnie przenikać, na przykład fizyczne molestowanie seksualne w pracy to mobbing fizyczny i seksualny, a psychiczne molestowanie seksualne w pracy to mobbing psychiczny i seksualny.

Molestowanie seksualne

Molestowanie seksualne stanowi fizyczne, psychiczne lub psychofizyczne zachowania o charakterze seksualnym, które naruszają godność jednostki i pozostają nieakceptowane przez społeczeństwo. Do przypadków molestowania seksualnego może dojść również w zakładzie pracy, co nakłada się wówczas ze zjawiskiem mobbingu. Nie liczy się wówczas ani płeć, ani orientacja seksualna, ani wszelkie inne czynniki osoby, która doświadcza molestowania seksualnego – traktuje się je zawsze tak samo bezwzględnie. Nie każdy rodzaj mobbingu stanowi molestowanie seksualne, ale każde molestowanie seksualne w pracy stanowi mobbing, w tym wypadku mobbing seksualny.

Prawo o mobbingu oraz molestowaniu seksualnym

Do mobbingu odnosi się artykuł 218 Kodeksu Karnego oraz artykuł 18 Kodeksu Pracy. Określają one, że kto narusza jakiekolwiek prawa pracownika podlega w zależności od wagi czynu karze grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat. O molestowaniu seksualnym Kodeks Karny ani Kodeks Naruszeń nie wspominają, aczkolwiek Kodeks Karny wykorzystuje wówczas artykuły 197, 198, 199, 202 i 203 traktujące o czynach zabronionych, a Kodeks Naruszeń artykuły 140, 141 i 142 traktujące o czynach godzących w obyczajność. Kodeks Pracy potępia molestowanie seksualne w artykule 18.

Artykuł powstał przy współpracy z Anczewska i Puńko Kancelaria Adwokacko - Radcowska



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: