Naukowcy na uniwersytecie w Irkucku planują przeprowadzić niezwykły eksperyment reaktywowania mamuta z żywych komórek, jakie zachowały się w zamrożonej padlinie.
Samica Juka żyła 34 tysiące lat temu w tak zwanym królestwie wiecznej zmarzliny. Rosyjskie muzeum od czasu do czasu prezentuje ją turystom.
Zainteresowanie jest duże, tym bardziej, że osobnicy tego gatunku może już wkrótce znów będą biagać po tundrze.
Właśnie dzięki genom Juki, której ciało zachowało się w bardzo dobrym stanie.
Mamut włochaty
Mamut włochaty, był jedynym gatunkiem mamuta, który miał gęstą sierść. Pojawił się ok. 250 tysięcy lat temu i szybko rozprzestrzenił w Europie i Azji, potem również w Ameryce Północnej. Na tereny Północnej Ameryki gatunek ten wkroczył stosunkowo późno, zaledwie ok. 100 tysięcy lat temu i zasiedlił jedynie najbardziej na północ wysunięte tereny stepowe.
Mamuty włochate były wyłącznie roślinożerne, żywiły się głównie roślinami stepowymi.
Ciosy mamutów osiągały do 5 metrów długości i służyły do odkopywania roślin spod śniegu podczas zimy.
Mamut włochaty osiągał rozmiary lekko przewyższające dzisiejszego słonia indyjskiego, który jest jego najbliższym żyjącym krewniakiem. Miał 2,75 do 3,4 m wysokości i 4 do 6 ton masy.
Znaleziono bardzo wiele szczątków mamutów włochatych ze śladami użytkowania przez człowieka. Odkryto nawet pozostałości domostw zbudowanych w całości z kości mamucich. Kość mamucia stanowiła materiał do produkcji różnorodnych artefaktów: broni, narzędzi, przedmiotów kultowych. Mamut włochaty był jednym z najczęściej przedstawianych zwierząt w sztuce naskalnej. Gatunek ten przetrwał do końca plejstocenu. W Europie wymarł ok. 13 tysięcy lat temu, na Syberii prawdopodobnie ok. 10 tysięcy lat temu, a w Ameryce Północnej nie wcześniej niż 10,5 tysiąca lat temu.
Mamuty w Polsce
W Polsce największe nagromadzenie szczątków mamuta włochatego odnaleziono w 1967 na wzgórzu św. Bronisławy w Krakowie. Znaleziono tam blisko 6 tys. kości i zębów 86 mamutów, zdechłych lub zabitych, a następnie pociętych przez ludzi. Wiek kości szacuje się na 23–24 tys. lat. Inne duże znalezisko kości mamutów pochodzi z piaskowni w rejonie Pyskowic.
Na bazie materiałów z tego stanowiska zrekonstruowano szkielet mamuta stojący w Muzeum Geologicznym Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Mniejsze znaleziska mamutów są powszechne w całej Polsce, zwłaszcza w jej południowej i środkowej części.
(df) thefad.pl / Źródło:
Redakcja polska