Anna Widzyk
W głosowaniu Sejmu nad Funduszem Odbudowy UE zarysowały się nowe fronty polityczne – pisze „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
🗨️@wlodekczarzasty o FO: Czy jakikolwiek odpowiedzialny polityk zagłosuje przeciwko?#wieszwięcej https://t.co/Txp6nEf6FV
— tvp.info 🇵🇱 (@tvp_info) May 6, 2021
Niemiecki dziennik zauważa w czwartek (06.05.2021), że jeszcze nigdy polska prawica nie wypowiadała się w tak przyjaznym tonie na temat Lewicy, jak w ostatnich dniach. Czołowi politycy narodowokonserwatywnej partii rządzącej PiS, którzy zwykle uważają Lewicę za ucieleśnienie wszelkiego zła, chwalili ją teraz za „konstruktywną i odpowiedzialną” postawę – relacjonuje dziennik. „Powód: Lewica uratowała rząd PiS w głosowaniu nad unijnym Funduszem Odbudowy po pandemii koronawirusa we wtorek wieczorem” – pisze „FAZ”.
TAK dla #FunduszOdbudowy! Musi wygrać polska racja stanu i odpowiedzialność za Polskę. Zapraszamy @Platforma_org i @nowePSL - chodźcie z nami! pic.twitter.com/32A0wkT2sj
— Lewica (@__Lewica) May 4, 2021
Wyjaśnia, że właściwie Zjednoczona Prawica ma absolutną większość w Sejmie, ale ponieważ „wrogie UE prawicowe skrzydło koalicji rządzącej wokół ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry kategorycznie odrzuca Fundusz Odbudowy, PiS nie miała własnej większości dla ratyfikacji decyzji UE z grudnia ubiegłego roku”.
Plan opozycji
„Największa siła opozycyjna, proeuropejska liberalnokonserwatywna Koalicja Obywatelska chciała wykorzystać tę sytuację, aby zmusić rząd do ustępstw. A być może go obalić. Obóz rządzący od miesięcy jest w stadium rozpadu. Z powodu różnic ideologicznych i zaciekłych sporów personalnych przetrwanie Zjednoczonej Prawicy staje pod znakiem zapytania przed niemal każdym ważnym głosowaniem w parlamencie” – pisze „FAZ”.
Podkreśla, że polska opozycja wcale nie jest przeciwna Funduszowi Odbudowy UE, którego Polska jest jednym z największych beneficjentów. „Chciała jednak przeforsować to, by w Krajowym Planie Odbudowy dotyczącym wykorzystania środków, który każdy kraj musi przedłożyć Komisji Europejskiej do zatwierdzenia, zapisano jasne reguły, kto rozdaje środki i nadzoruje ich wydatkowanie” – wyjaśnia niemiecki dziennik. I cytuje prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który mówi, że „pieniądze te nie mogą stać się funduszem wyborczym partii rządzącej”. Według „FAZ” także samorządy i organizacje przedsiębiorców mają zastrzeżenia co do planu odbudowy, który rząd przesłał na początku tygodnia do Brukseli.
„Chodzi o władzę”
„FAZ" podkreśla, że wbrew pozorom nie chodzi tu tylko o kwestie techniczne dotyczące rozdziału i kontroli wydatkowania środków unijnych. „Chodzi o władzę. Większość gmin, przede wszystkim duże miasta, są rządzone przez opozycję. Wiele z nich, jak powiedział na początku tygodnia prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, są wskutek pandemii już teraz tak zadłużone, że nie mogą zaciągać kolejnych długów i nie mogłyby wykorzystać środków UE przyznanych w formie kredytów” – relacjonuje „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.
„Zaś duże przedsiębiorstwa państwowe, na których czele stoją ludzie PiS, są wykorzystywane przez rząd także do osiągnięcia celów politycznych. I tak państwowy koncern naftowy Orlen odgrywa kluczową rolę w dążeniach PiS do kontrolowania regionalnych mediów” – dodaje.
Relacjonuje, że w miniony weekend Lewica wyłamała się z wydającego się dotąd mocnego frontu opozycji. I po tym, jak w czasie poufnych negocjacji PiS obiecał jej, że ze środków funduszu budowane będą także mieszkania socjalne, zapewniła poparcie rządowi w parlamencie. W ten sposób, pisze „FAZ”, pozostała część opozycji znalazła się nagle w nieprzyjemnej sytuacji, sprzeciwiając się decyzji, którą większość Polaków uważa za niezbędną dla kraju.
Dziękuję PSL ,Partii 2050 Pana Hołowni oraz Lewicy za wspólne głosowanie w sprawie ratyfikacji🌹
— WłodzimierzCzarzasty 📚📖 #Lewica (@wlodekczarzasty) May 4, 2021
„Podczas gdy Platforma Obywatelska wstrzymała się od głosu nad ratyfikacją unijnego funduszu, inne partie opozycyjne wyciągnęły inny wniosek z tego dylematu. Przystały na apel premiera Morawieckiego i zaciskając zęby, zagłosowały za” – podsumowuje „FAZ”.
REDAKCJA POLECA