Lech Wałęsa na czerwonym dywanie w Cannes

Lech Wałęsa na swoim facebookowym profilu, udostepnił fotografie ze swojej wizyty w Cannes, podczas której uczestniczył w uroczystym pokazie, cyfrowo zrekonstruowanego filmu Andrzeja Wajdy pt. „Człowiek z Żelaza”.
„Człowiek z żelaza” to polski dramat filmowy z 1981 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, na podstawie scenariusza Aleksandra Ścibora-Rylskiego. Akcja toczy się w 1980 roku podczas wydarzeń sierpniowych. Film realizowany był w pośpiechu (premiera 27 lipca 1981), aby uchwycić, świeże jeszcze, nastroje Sierpnia i genezę „Solidarności”. Entuzjastyczne przyjęcie filmu przez krytyków na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, podyktowane zatarciem dystansu czasowego między wydarzeniami historycznymi a produkcją filmową, skutkowało przyznaniem mu pierwszej w historii polskiej kinematografii Złotej Palmy.
Opracowanie: Anna Frach
Najczęściej czytane
-
1
Ks. Stanisław Walczak do Kaczyńskiego: No cóż, już tatuś nas ostrzegał… A za mało lał cię po gołym tyłku!
-
2
Krzysztof Skiba o ataku na Magdalenę Ogórek – „Ponury teatrzyk TVP”
-
3
Kto jest kim w rodzinie – stopnie pokrewieństwa
-
4
Prof. Dudek o zwrocie orderu przez Zełenskiego. „Historia im tego nie wybaczy”
-
5
Mundial 2026 – terminarz, wyniki, grupy i tabele