W 1892 roku na obszarze niewielkiego miasteczka Los Angeles, w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, liczącego wówczas około 50 tys. mieszkańców odkryte zostały ogromne złoża ropy naftowej.
Już wkrótce rozpoczęła się niezwykła transformacja miasta napędzana przez odwierty jednych z najbardziej produktywnych pól naftowych w historii.
W roku 1923 Kalifornia stała się największym producentem ropy w Stanach Zjednoczonych, odpowiadając ponadto za 1/4 światowego wydobycia tego surowca.
Do roku 1900 liczba mieszkańców Los Angeles wzrosła do ponad 102 tysięcy. Dziś Los Angeles jest drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), z populacją liczącą prawie 3,8 mln mieszkańców. Jest też najbardziej zróżnicowanym etnicznie amerykańskim miastem. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.
Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało prawie 13 mln osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata.
Dziś Los Angeles uznane jest za 3. najbogatsze oraz 5. najbardziej wpływowe miasto świata, jest też 3. największym centrum ekonomicznym świata, ustępując jedynie metropoliom Tokio i Nowego Jorku.
Jako siedziba Hollywood, zyskało przydomek „Światowej Stolicy Rozrywki”, przodując w produkcji filmów, programów telewizyjnych, sztuk scenicznych, gier wideo oraz muzyki.
A jeszcze 100 lat temu Los Angeles wyglądało zupełnie inaczej i niczym nie przypominało dzisiejszej metropolii.
Oto kilka zdjęć z Kalifornii podczas boomu naftowego w latach 1920-1930.
W 1929 odkryto ropę na półwyspie Venice Peninsula. W ciągu kolejnych dwóch lat wyrosło tam 450 szybów naftowych.
Szyby naftowe w dzielnicy Vanice znajdującej się w regionie Westside należącym do miasta Los Angeles produkowały ropę do lat siedemdziesiątych XX wieku.
Venice − dzielnica, Los Angeles. Znana jest ze swoich kanałów wodnych, plaż i Ocean Front Walk, dwu i półmilowej, wyłącznie pieszej promenady, której nieodłączną część stanowią różni artyści, jak muzycy czy malarze, oraz sprzedawcy pamiątek.
Jeszcze na początku lat 50-tych XX wieku, przy plaży stał mur masztów odwiertów naftowych.
(df) thefad.pl