Lampedia, 14 września 2023 r. - W ciągu zaledwie jednego dnia, 13 września 2023 r., do brzegów włoskiej wyspy Lampedusa dotarło ponad 6,5 tys. osób uciekających przed wojną i prześladowaniami. Jest to największa liczba migrantów, którzy przybyli na wyspę w ciągu jednego dnia od ponad dekady.
Większość migrantów to kobiety i dzieci z Afryki subsaharyjskiej, w tym z Somalii, Erytrei i Sudanu Południowego. Przybyli na wyspę na przeludnionych łodziach i łodziach rybackich. Wielu z nich było chorych lub rannych.
W odpowiedzi na ten kryzys włoski rząd wysłał do Lampedusa dodatkową pomoc humanitarną i wojskową. Władze zapowiedziały również, że będą deportować część migrantów do krajów pochodzenia.
Kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym
Kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym trwa od kilku lat. W 2022 r. do Włoch przybyło ponad 120 tys. migrantów, co jest najwyższą liczbą od 2016 r.
Większość migrantów pochodzi z Afryki subsaharyjskiej, gdzie panują wojny i prześladowania. Wielu z nich ucieka przed biedą i brakiem perspektyw.
Morze Śródziemne jest jednym z najbardziej niebezpiecznych szlaków migracyjnych na świecie. W 2022 r. utonęło ponad 3 tys. migrantów próbujących dotrzeć do Europy.
Italy's Lampedusa declares state of emergency following a wave of migrant boat landings on the island.
— Megh Updates 🚨™ (@MeghUpdates) September 14, 2023
Aprox 5000 fighting age male migrants have stormed Italy's beautiful island after Soros led major campaign against PM Meloni,asking for compensation for not accepting migrants pic.twitter.com/F4oht2m6Hq
Wpływ kryzysu migracyjnego
Kryzys migracyjny ma znaczący wpływ na Włochy i inne kraje Europy. Władze włoskie wydały miliardy euro na pomoc humanitarną dla migrantów.
Kryzys migracyjny również wywołuje napięcia społeczne wśród Włochów. Niektórzy Włosi uważają, że migrantów jest zbyt wielu i że stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.
Perspektywy
Nie jest jasne, kiedy kryzys migracyjny na Morzu Śródziemnym dobiegnie końca. Władze włoskie i europejskie dążą do znalezienia rozwiązań, które pomogłyby zmniejszyć liczbę migrantów przybywających do Europy.