- Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić Mu wdzięczność za Jego niezmienną wierność, za miłosierną miłość Jego Serca – powiedział witając wiernych kard. Dziwisz podczas sobotniej uroczystości w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W uroczystości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda i premier Beata Szydło.
– Nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się jego prawu, Jego woli i zbawczej władzy – mówił podczas kazania biskup Andrzej Czaja.
Po mszy świętej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odczytał jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Zawarte w nim przyrzeczenia powtarzali wszyscy wierni, zgromadzeni w łagiewnickim sanktuarium.
„Nieśmiertelny Królu Wieków, Panie Jezu Chryste, nasz Boże i Zbawicielu! W Roku Jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, w roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia, oto my, Polacy, stajemy przed Tobą wraz ze swymi władzami duchownymi i świeckimi, by uznać Twoje Panowanie, poddać się Twemu Prawu, zawierzyć i poświęcić Tobie naszą Ojczyznę i cały Naród” – odczytywała tekst Aktu ks. abp Gądecki.
„Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie” – kontynuował ks. abp Gądecki.
Chrystusowi zawierzono państwo polskie, rządzących, „wszystko, co Polskę stanowi” oraz wszystkie narody świata, „a zwłaszcza te, które stały się sprawcami naszego polskiego krzyża”.
„Króluj nam, Chryste! Króluj w naszej Ojczyźnie, króluj w każdym narodzie” – popłynęło wezwanie.
W niedzielę akt ten ma zostać odczytany we wszystkich polskich kościołach.
Uroczystość w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach była odpowiedzią polskiego Kościoła na działalność ruchów intronizacyjnych, które dążyły do oficjalnego ogłoszenia Chrystusa Królem Polski. Biskupi podkreślali jednak, że, zgodnie z zasadami wiary, katolicy uznają władzę królewską Jezusa i nie potrzeba go ponownie obwoływać monarchą.
– Nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny – mówił ks. bp Czaja. – Przybyliśmy więc, by ugiąć kolano i wyznać z wiarą, że Jezus jest naszym Królem, Panem i Zbawicielem, a nawet więcej, chcemy Go przyjąć za Króla i Pana – podkreślił.
(df) thefad.pl / Źródło: naszdziennik.pl