Potrzeba skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej pojawia się zwykle bardzo nagle. Tak nieoczekiwana okoliczność nie powinna jednak sprawić, że po poradę zwrócimy się do przypadkowego prawnika. Bez względu na powagę sytuacji, w naszym interesie jest wybrać kancelarię, która rzeczywiście będzie w stanie nam realnie pomóc i najlepiej kompleksowo zajmie się sprawą. Skąd jednak wiedzieć, która z dostępnych ofert jest najlepsza? Czym powinniśmy się kierować, wybierając kancelarię prawną? Poniżej kilka sprawdzonych porad.
Na wstępie warto w ogólnym zarysie przedstawić kompetencje kancelarii prawnych. Te przede wszystkim oferują szeroko pojęte doradztwo prawne, a także reprezentują klientów przed sądami i organami administracji, w negocjacjach oraz różnego rodzaju transakcjach. Wbrew pozorom, wybór dobrej i odpowiedniej dla naszej sprawy kancelarii prawnej wcale nie jest łatwy. Potrzebujący porady klient musi już na starcie przebrnąć przez ogromną ilość ofert i zdecydować się na jedną z nich. Czym zatem najlepiej się kierować?
Specjalizacja kancelarii
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na obszary prawa, w jakich specjalizuje się dana kancelaria (prawo pracy, prawo rodzinne, odszkodowania itd.). Zwykle takie informacje można znaleźć na stronie internetowej. Powinniśmy sprawdzić, czy nasz problem mieści się w kompetencjach prawników, do których chcemy się zgłosić. Brak doświadczenia kancelarii na danym gruncie prawnym znacząco obniża szanse na korzystne z naszego punktu widzenia rozwiązanie sprawy.
Można też natrafić na kancelarie, które oferują pomoc z każdego obszaru prawa. Jeśli są to duże i renomowane firmy, to istnieje duża szansa, że faktycznie będą w stanie zająć się naszą sprawą oraz doprowadzić ją do szczęśliwego końca. Gorzej jednak, gdy taką wszechstronnością chwalą się małe kancelarie lokalne. W takim przypadku powinniśmy zachować szczególną ostrożność i rozważyć zatrudnienie prawnika wyspecjalizowanego z obszaru, który najbardziej nas interesuje.
Rekomendacje
Godna zaufania kancelaria prawna może pochwalić się pochlebnymi opiniami, np. w Internecie. Jeśli więc któraś firma przykuła naszą uwagę, warto zrobić mały research na jej temat i sprawdzić, czy faktycznie możemy jej zaufać. Opinie znajdziemy m.in. w Google i na fanpage’u kancelarii (o ile oczywiście taki istnieje).
Prawników poleca się także tzw. „pocztą pantoflową”. Znajomi lub rodzina, którzy mieli w przeszłości potrzebę skorzystania z pomocy prawnej, mają namiary do sprawdzonych radców lub kancelarii. Takie źródło informacji i opinii jest jak najbardziej wartościowe i wręcz należy z niego skorzystać. Co nie zmienia faktu, że dobrze jest zaczerpnąć dodatkowych informacji o tak poleconej kancelarii w Internecie. Pamiętajmy – wybór tej najodpowiedniejszej leży po prostu w naszym interesie.
Cena i dyspozycyjność
Ważnym elementem wyboru kancelarii prawnej jest oczywiście cena świadczonych usług. Zwykle wysokie koszty prowadzenia sprawy wiążą się z profesjonalną obsługą klienta. Na pewno nie należy kierować się przesadną oszczędnością, jednak dobrze jest także porównać bezpośrednio oferty firm, które zwróciły naszą uwagę. Istotnym kryterium może się okazać np. forma rozliczenia.
Zwróćmy też uwagę na dyspozycyjność prawników i ich podejście do klienta. Przed podjęciem współpracy warto zadzwonić lub wysłać e-maila i dopytać o ewentualne szczegóły związane z oferowaną pomocą prawną. Bezpośredni kontakt z kancelarią już na samym początku da nam ogląd na to, czy ewentualna współpraca będzie przebiegać po naszej myśli.
Artykuł powstał przy wsparciu kancelarii https://www.kancelariasobota.pl/