Szukaj w serwisie

×
31 maja 2019

Jeżeli ukąsi Cię kleszcz – reaguj natychmiast!

Okres wiosenno-letni, to czas największej aktywności kleszczy. Niestety, z roku na rok, liczebność tych niebezpiecznych pajęczaków powiększa się i coraz częściej są one nosicielami boreliozy.

Okres wiosenno-letni, to czas największej aktywności kleszczy.
Źródło Wikipedia

Kleszcze preferują wilgotne i zacienione miejsca. Chętnie przebywają na wysokich trawach, krzewach (szczególnie liściastych, jak leszczyna) oraz w miejscach, w których wcześniej stała woda.

Jak najszybcie pozbyć się "wgryzionego" kleszcza

Jeśli zauważymy "wgryzionego" w naszą skórę kleszcza, powinniśmy jak najszybciej usunąć go, najlepiej specjalistycznym przyrządem, a potem uważnie obserwować reakcję organizmu pod kątem objawów ewentualnego zakażenia, np. boreliozą.

- Jeśli usuniemy intruza do 12 godzin od wpicia, ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami jest stosunkowo niewielkie. Trzeba pamiętać, by przy pozbywaniu się kleszcza nie uszkodzić jego idiosomy i nie sprowokować go do wymiotów. Ograniczamy w ten sposób ryzyko dostania się do naszego organizmu chorobotwórczych drobnoustrojów – radzą specjaliści, zaznaczając, że choć ryzyko zakażenia jest wówczas mniejsze - to nie znaczy, że go nie ma w ogóle.

Badania krwi

Jeśli to możliwe, wyciągniętego kleszcza warto oddać do badania laboratoryjnego i sprawdzić, czy był zakażony. Warto też zrobić testy na obecność krętek Borrelia burgdorferi we krwi. - Po spotkaniu z kleszczem wskazana jest wzmożona czujność i obserwacja reakcji organizmu. Każdy objaw może być istotny, nawet ten podobny do przeziębienia czy grypy – przestrzegają specjaliści.

Wielu chorych na boreliozę nie przypomina sobie faktu ukłucia przez tego pajęczaka. - To nic dziwnego, bo chorobę przenoszą także kleszczowe larwy i nimfy, które są tak małe, że niekiedy trudno je zobaczyć - zaznaczają naukowcy.

Jak pozbyć się kleszcza?

Eksperci uczulają, by wbitego w skórę pajęczaka nie smarować żadnym tłuszczem, sokiem z cebuli ani czymkolwiek innym. Aby pozbyć się pasożyta, należy chwycić go tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem wyciągnąć, w kierunku prostopadłym do miejsca wbicia.

Kleszcza nie należy wykręcać, gdyż grozi to ukręceniem i pozostawieniem części jego aparatu gębowego w ciele. Trzeba też uważać, by nie nacisnąć na jego opity odwłok – nie wolno dopuścić, by pajęczak zwrócił zawartość treści pokarmowej.

Rankę dobrze jest przemyć środkiem odkażającym. Warto sprawdzić, np. z pomocą szkła powiększającego, czy pasożyt został usunięty w całości. - Jeśli w miejscu ugryzienia widoczne są czarne punkciki, należy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza – radzą specjaliści.

Obecnie w sprzedaży dostępne są specjalne przyrządy do usuwania kleszczy, jak szczypce, lasso, pompka czy kleszczołapki. Dla osób niemających doświadczenia w usuwaniu kleszczy najlepsza będzie działająca na zasadzie podciśnienia pompka lub urządzenie do wymrażania z dołączonymi narzędziami do usunięcia pajęczaka. Zamrażanie jest dobrą alternatywą, ponieważ natychmiastowo blokowane jest zwrócenie treści pokarmowej wraz ze śliną kleszcza. Za pomocą takich narzędzi łatwo wyciągnąć zarówno postać dorosłą, jak i larwę czy nimfę.

Co zrobić z wyjętym kleszczem?

Samo zgniecenie kleszcza może być tylko pozornym jego unicestwieniem. Kleszcz będzie na pewno martwy, po zanurzeniu go w 40-procentowym alkoholu.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: