Po pierwsze regularne wietrzenie mieszkania
Pamiętaj aby nie zostawiać wypełnionej papierosami popielniczki. Najlepiej na bierząco usówać z niej niedopałki i często myć w gorącej wodzie. Zawartość popielniczki wrzucaj do woreczka i dopiero do kosza na śmieci.
Stosuj nawilżacz powietrza. Wlewaj do niego kilka kropel olejku aromatycznego. Skuteczne w usówaniu niechcianego zapachu papierosów są rónież kadzidełka.
Soda i ocet pochłaniają brzydkie zapachy. Jeżeli do tej pory stosowaliście ten prosty trik tylko podczas czyszczenia lodówki to przenieście talerzyk z kilku łyżkami sody lub z octem do pokoju. Te specyfiki skutecznie wchłoną niechciany zapach z pokoju.
Tkaniny znajdujące się w pokoju - obrusy, firanki, zasłony czy narzuty pierz minimum raz w miesiącu. Nie zapominaj o praniu dywanu. Najlepiej jednak aby osoby palące zminimalizowały ilość takich dekoracji w swoim domu. W miarę możliwości pozbądź się firanek i zasłon, ciężkich narzut i dywanów. Jeśli nie możesz się z nimi rozstać, koniecznie pierz je minimum raz w miesiącu.
Każdego miesiąca pamiętaj o czyszczeniu sprzętu (głównie laptop i telefon). Przy użyciu sprężonego powietrza lub alkoholu izopropylenowego wyczyść wentylator, monitor i klawiaturę (usuń kurz i resztki popiołu).
Chcesz szybko usunąć zapach papierosów z kurtki? Usuń go octem. Kurtkę należy zawiesić nad wanną lub brodzikiem. Do miski nalej wrzącej wody i octu. Kurtkę zawieś nad miską, następnie wywieś na świeżym powietrzu w celu usunięcia zapachu octu.
Firanki przed rozpoczęciem prania namocz w wodzie z wybielaczem lub sodą oczyszczoną (ćwierć szklanki sody na litr wody).
Wrzuć do suszarki kilka chusteczek zapachowych. Możesz je również chować do szafy z ubraniami.
Aby pozbyć się zapachu tytoniu z jeansów, wełny, bawełny czy poliestru dosyp dwie łyżki amoniaku do pierwszego cyklu prania.
Przed praniem włóż do pralki skórkę lub kilka plasterków cytryny, limonki lub pomarańczy. Cytrusy mają właściwości czyszczące i odświeżające, więc pranie ubrań z ich użyciem zabije niemiły zapach tytoniu.
Ubrania, których nie można często prać posyp niewielką ilością talku/zasypki dla niemowląt. Pozostaw na kilkanaście minut i dokładnie wytrzep.
Kup papierośnicę. Noszenie w kieszeni otwartej paczki papierosów powoduje, że ubrania nasiąkają dymem i zapachem bardzo intensywnie.
Ściany, meble i okna myj regularnie wodą z detergentem.
Kanapy i meble z obiciem najlepiej czyścić za pomocą piorącego odkurzacza.
Pomaluj mieszkanie farbami lateksowymi, które potem łatwo umyć.
Twój samochód śmierdzi dymem tytoniowym? Wsyp do woreczka z przewiewnej siatki kawę mieloną. Woreczek umieść na tylnej półce i na drzwiach samochodu. Woreczek wymieniaj dwa razy w miesiącu.
Powodzenia!