Lifting twarzy wydaje się obecnie najlepszym sposobem na to, by odmłodzić twarz.
Czym jest lifting twarzy?
Ten zabieg to sposób na poprawienie wyglądu naszej twarzy. Podczas liftingu poprawia się opadające kąciki ust i obwisłe policzki, a także pozbywa się nadmiaru skóry na twarzy. Lifting twarzy to inaczej jej modelowanie, a zarazem jest to dobry sposób na zachowanie dłużej młodego wyglądu. Dzięki poprawie wyglądu twarzy można również odbudować pewność siebie i wpłynąć pozytywnie na swoje samopoczucie.
Lifting twarzy to chirurgiczne zniwelowanie efektów starzenia się. Są trzy rodzaje takiego zabiegu:
- lifting pełny - dotyczy całej twarzy
- lifting częściowy - obejmuje skórę pod oczami oraz szyję
- mini lifting - obejmuje środkową część twarzy (bez szyi)
Lifting twarzy - dla kogo?
Lifting jest przeznaczony dla osób, u których są już widoczne na twarzy efekty starzenia się - skóra straciła sprężystość i stała się obwisła przez to, że zmniejszyło się napięcie mięśniowe. Przede wszystkim zabieg jest skierowany do pań w wieku około 60 lat, jednak nie ma przeciwwskazań ku temu, aby zabiegowi poddawały się kobiety po czterdziestym roku życia. Właściwie każdy wiek jest dobry na poprawę swojego wyglądu. Kobiety w wieku 40-50 lat przechodzą mini lifting, ponieważ trzeba nanieść u nich mniej poprawek.
Jak wygląda zabieg?
Podczas zabiegu chirurg nacina skórę, przemieszcza ją i odpowiednio modyfikuje poprzez nadanie pożądanego kształtu i napięcia. Zabieg jest wykonywany pod znieczuleniem miejscowym, jednak może być również wykonywany pod narkozą. Chirurg ma możliwość założenia drenów, które pozwalają na kontrolowanie ewentualnego krwawienia, które mogłoby pojawić się podczas zabiegu. Lifting twarzy trwa około 1,5-2,5 godziny.
Po zabiegu lekarz nakłada elastyczny opatrunek na twarz, którego zadaniem jest przytrzymywanie skóry. Zaleca się, aby co najmniej przez następną dobę pacjent pozostał w klinice. Szwy zwykle usuwa się po 7-10 dniach po operacji. Ważne jest również to, aby odpowiednio dbać o siebie po zabiegu. Należy unikać słońca i przegrzania, jak również nadmiernego wyziębienia organizmu. Dobrze jest znaleźć czas na odpoczynek, ponieważ przyspiesza on okres rekonwalescencji.
Przeciwwskazania
Zabiegowi nie powinny poddawać się osoby, które:
- są chore na cukrzycę
- mają nadciśnienie i skazy naczyniowe
- cierpią na stany zapalne skóry głowy
- mają ropne zapalenie zatok
- są osłabione
- źle się czują
Ryzyko powikłań
Podobnie jak przy innych operacjach, tutaj też występuje ryzyko powikłań. Ryzyko to można ograniczyć do minimum, jeśli operację wykonuje doświadczony lekarz, któremu można zaufać - dlatego tak ważne jest to, aby dobrze wybrać klinikę, w której odbędzie się zabieg. Do rzadkich powikłań należy jednak wystąpienie krwiaka, który czasami zmusza do wykonania zabiegu ponownie. Innym powikłaniem może być infekcja, która będzie wymagała leczenia antybiotykami, wykonania drenażu czy innych zabiegów (jednak infekcja ta jest tylko wynikiem nieprzestrzegania zaleceń chirurga - na przykład przedwczesnego zdjęcia opatrunku czy dotykania ran).
Jak długo goi się twarz po operacji?
Czas pobytu w klinice po zabiegu wynosi zwykle do dwóch dni. Mniejsze zabiegi są również przeprowadzane ambulatoryjnie. Skoro szwy ściąga się zwykle w ósmym lub dziewiątym dniu po operacji, to należy liczyć od 10 do 14 dni po operacji, kiedy będzie się w pewnym sensie wykluczonym z życia społecznego. Przyjmuje się, że pierwszego, czwartego i dziewiątego dnia po operacji powinny odbyć się badania kontrolne. Ten czas nazywany jest pierwszą fazą gojenia. Druga faza gojenia trwa aż do momentu ponownego zrośnięcia się warstw skóry (czyli około 4-6 tygodni). Trzecia faza - czyli czas, po którym powinny całkiem zblednąć blizny po cięciach - trwa od 6 do 12 miesięcy.
Dobrze wykonany lifting twarzy utrzymuje się jednak do końca życia, gdyż w wyniku zabiegu pacjent starzeje się tak, jakby był znacznie młodszy.
Artykuł powstał we współpracy z Kliniką Medycyny, Dermatologii, Urologii i Ginekologii Estetycznej Bona Dea z Krakowa.