Idea smart home szturmem wkracza na rynek budownictwa. Nowoczesne mieszkania są wyposażone w liczne udogodnienia, większość z nich można jednak wdrożyć także w starszych budynkach, wystarczy zdecydować się na szereg praktycznych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo i codzienny komfort domowników. Kiedy można mówić o inteligentnych domach i jakie urządzenia pozwolą na wprowadzenie innowacji do naszych mieszkań?
Smart home - technologia przyszłości czy teraźniejszości?
Smart home to przede wszystkim nowoczesne systemy, które pozwalają na sprawne zarządzanie funkcjami domu. Składają się na nie inteligetne zespoły urządzeń komunikujących się ze sobą. Zarządzać można nimi przy użyciu aplikacji mobilnej, np. za pomocą smartfona lub komputera, niezależnie od miejsca, w którym znajdujemy się w danym momencie. Możliwe jest więc zdalne monitorowanie zużycia energii, a także bezpieczeństwa. Systemy tego rodzaju są bezprzewodowe, dlatego zastosować można je praktycznie w każdej przestrzeni. Technologie smart home są stale rozwijane i udoskonalane, co pozwala na dopasowanie urządzeń pod kątem użytkownika.
Rola routera w inteligentnym domu
Cyfrowa instalacja zależna jest od routera, który stanowi centrum łączności. To właśnie router odpowiada za komunikację poszczególnych urządzeń. Wybierając go, należy skupić się na szybkości. Kluczowa jest również obsługa najnowszego standardu Wi-Fi. Na uwadze należy mieć także fakt, że niektóre funkcje smart home będą w przyszłości rozwijane, na rynku pojawia się bowiem coraz więcej, ciekawych rozwiązań. Z tego też względu trzeba wybrać taki router, który pozwoli na dostarczanie sygnału do kilku urządzeń jednocześnie. Nie bez znaczenia będzie także jego zasięg.
Urządzenia do smart home
Urządzenia tego typu służą głównie dwóm celom: zwiększeniu bezpieczeństwa domowników oraz maksymalizacji ich komfortu.
Do tej pierwszej grupy zaliczają się m.in. czujniki czadu oraz dymu. Jak każde inteligentne urządzenie, sterowane są za pomocą aplikacji mobilnej. Posiadają przy tym wysokiej klasy czujnik elektro-chemiczny, który działa niezależnie (w przypadku braku dostępu do sieci), a także syrenę alarmową i diodę LED. Co więcej, mają funkcje raportowania stanu zużycia baterii.
W inteligentnym domu powinny znaleźć się również czujniki drzwi i okien. Ze względu na nowoczesny design i niewielki rozmiar, nie rzucają się w oczy.
Wygodę domowników zwiększą za to z pewnością czujniki temperatury, pozwalające na jej zdalną regulację. Dzięki nim można włączyć ogrzewanie przebywając poza domem.
Umożliwiają przy tym raportowanie w czasie rzeczywistym pracy czujnika oraz zapewniają dostęp do raportów dziennych i tygodniowych, co pozwala na zmniejszenie wydatków poniesionych na ogrzewanie.
To oczywiście niewielka lista urządzeń do smart home. Znajdziemy wśród nich też m.in. kamery wewnętrzne i zewnętrzne, lokalizatory, nadajniki, oczyszczacze powietrza czy wideodomofon.
Idea smart home spotyka się z dużym entuzjazmem. Nic w tym dziwnego, ponieważ przekłada się na większą wygodę oraz bezpieczeństwo domowników, a wbrew pozorom, nie wymaga dużych nakładów finansowych. Z dostępnych na rynku urządzeń, wybrać może te, które najbardziej spełniają nasze oczekiwania.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem PGE