Szukaj w serwisie

×
16 maja 2023

Huśtawka ogrodowa – przyjemny i niedrogi sposób na relaks

Huśtawki ogrodowe możemy zobaczyć w przydomowych ogródkach, na podwórkach, tarasach, a mniejsze modele także na balkonach w chyba każdym kraju na świecie. Co sprawia, że ten mebel ogrodowy jest tak bardzo lubiany i popularny?

Dlaczego huśtawki ogrodowe są tak popularne?

Huśtawka ogrodowa to idealne miejsce do krótkiego wypoczynku. Bujając się na huśtawce, możesz się odprężyć, ciesząc się pięknymi widokami i świeżym powietrzem. To doskonały sposób by oderwać się od codziennych problemów i spędzić czas na zewnątrz.

Huśtawki ogrodowe są doskonałym miejscem do przebywania z rodziną i przyjaciółmi. Mogą służyć jako miejsce do rozmów, zabawy, czytania książek lub oglądania filmów. Dzieci uwielbiają bawić się na huśtawkach – nie bez powodu są one podstawą każdego placu zabaw.

Na huśtawce wszyscy możemy znowu poczuć się jak dzieci.

Drewniana huśtawka z materiałowym siedziskiem i daszkiem, fot. Ogrodosfera.pl

Dlaczego lubimy się huśtać?

Kołysanie towarzyszy nam od pierwszych chwil życia. Gdy niemowlę płacze lub nie może zasnąć, rodzice delikatnie je huśtają, co pozwala mu się wyciszyć i poczuć bezpiecznie. Według specjalistów jest to odruch wyniesiony jeszcze z okresu prenatalnego, podświadomie kojarzony z bezpieczeństwem.

Ponadto huśtanie ma pozytywny wpływ na sensoryczny układ przedsionkowy znajdujący się w uchu wewnętrznym, który odpowiada za zmysł równowagi, napięcie mięśniowe i koordynację. Zaburzenia tego układu powodują m.in. problemy z koncentracją i nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne. Huśtanie stymuluje układ przedsionkowy do rozwoju i pomaga dzieciom w integracji sensorycznej, wycisza emocje oraz wspomaga procesy uczenia się.

Również dla dorosłych kołysanie może mieć działanie niemal terapeutyczne. A to za sprawą endorfin, uwalniających się podczas relaksujących czynności. Ten „hormon szczęścia” pomaga obniżyć poziom stresu, wpływa łagodząco na ból i poprawia samopoczucie. Zatem krótka przerwa na huśtawce pomoże Ci się wyciszyć i skoncentrować przed dalszą pracą.

Metalowa huśtawka ogrodowa z moskitierą, fot. Ogrodosfera.pl

Jakie są rodzaje huśtawek i z jakich materiałów się je wykonuje?

Huśtawka niejedno ma imię. Szeroki zakres dostępnych modeli i rodzajów pozwoli wybrać tę odpowiednią dla Ciebie i Twoich bliskich. Dostosowaną do wielkości miejsca, w którym ma się znaleźć i dopasowaną do aranżacji ogrodu czy stylu otaczającej architektury.

Przeglądając huśtawki ogrodowe w ogrodosfera.pl znajdziesz różne warianty tego popularnego mebla ogrodowego, m.in.:

  • ławka-huśtawka,
  • huśtawka-hamak,
  • huśtawka-leżanka,
  • huśtawka typu kokon (na stelażu lub zawieszana pod sufitem).

Huśtawki mogą być 1-, 2- lub kilkuosobowe. Niektóre modele mają daszki i moskitiery. Najczęściej huśtawki ogrodowe wykonane są z drewna, np. z bali drewnianych. Równie popularne są huśtawki z metalowymi stelażami.

Bujany leżak ogrodowy z daszkiem, fot. Ogrodosfera.pl

Jak dobrać najlepszą huśtawkę do naszego ogrodu?

Dobra huśtawka powinna być wygodna i trwała tak by mogła służyć mieszkańcom przez lata. Ale jest jeszcze kilka ważnych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze huśtawki.

Pierwszym z nich jest rozmiar ogrodu czy tarasu. Jeśli masz duży ogród, dobrym wyborem będzie np. ciężka i stabilna kilkuosobowa huśtawka-ławka z bali drewnianych. W mniejszych ogródkach lub na tarasach lepiej sprawdzą się fotele kokony, hamaki lub lżejsze i zajmujące mniej miejsca huśtawki z metalowym stelażem.

Istotny jest też materiał, z którego zrobiona jest huśtawka. Każdy z materiałów ma swoje zalety i wady. Wybierz taki, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom.

  • Drewniane huśtawki są trwałe i estetyczne, ale wymagają regularnego konserwowania.
  • Metalowe są trwałe i łatwe w utrzymaniu, ale mogą być mniej wygodne np. w czasie gorących dni.
  • Z tworzywa sztucznego są lekkie i łatwe w utrzymaniu, ale są mniej trwałe.
  • Tkaninowe są bardzo wygodne, ale wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji.

Bardzo ważnym aspektem jest oczywiście bezpieczeństwo. Przed zakupem huśtawki sprawdź maksymalne obciążenie sprzętu, sposób montażu siedziska oraz stabilność konstrukcji.



Polub nas na Facebooku, obserwuj na Twitterze


Czytaj więcej o: