Zapewne każdy z Was kiedyś grał, lub chociaż próbował zagrać w tenisa stołowego (ping-ponga). Chociaż wymaga skupienia i koncentracji a także precyzji, gra w ping-ponga nie jest skomplikowana ani specjalnie wymagająca. Naukowcy wykazali, żę ping-pong jako jedna z nielicznych dyscyplin sportowych pomaga nie tylko w prawidłowym rozwoju fizycznym dziecka, ale też emocjonalnym.
W ping-ponga mogą grać już kilkuletnie dzieci, młodzież, a na nawet osoby starsze. Tenis stołowy, to także doskonała propozycja dla osób z częściową lub wysoką niepełnosprawnością a w oragnizowanych turniejach, niepełnosprawni czy osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mogą konkurować z osobami pełnosprawnymi inwalidzkich.
Światowej sławy neurofizjolodzy zgodnie twierdzą, że tenis stołowy pomaga w rozwijaniu inteligencji, poprawie koordynacji ruchowej i budowaniu świadomości własnego ciała.
Dr Daniel G. Amen twierdzi, że jest to jedyna dyscyplina sportu, która znacząco wpływa na rozwój mózgu. A to dzięki temu, iż gra w ping-ponga pomaga skoordynować pracę dłoni ze zmysłem wzroku; gdy zawodnik rozgrywa spotkanie, musi być wyjątkowo skupiony na piłeczce, by odpowiednio szybko zareagować – tego typu ćwiczenia są doskonałe dla dzieci w wieku przedszkolnym.
Gra w tenisa stołowego rozwija koordynację ręka-oko i kształtuje u zawodników takie same schematy, jakie mają miejsce przy przepisywaniu tekstu – jednoczesne obserwowanie i działanie. Badania udowodniły, że dzieci, które miały aktywny kontakt z tenisem stołowym, lepiej radzą sobie w początkowych fazach procesu edukacji. Jest to spowodowane właśnie tym, iż od najmłodszych lat ćwiczą koncentrację i szybkość reakcji. Oprócz tego gra w ping-ponga może pomóc dzieciom w walce z dysleksją typu wzrokowego, która staje się coraz bardziej powszechna. U jej podłoża leżą zaburzenia percepcji pamięci wzrokowej powiązane z zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i ruchowo-przestrzennej. A gra w tenisa stołowego harmonizuje pracę mięśni ze zmysłem wzroku.
Jakie cechy rozwija tenis stołowy? Po pierwsze, bardziej niż inne dyscypliny zwiększa wytrzymałość, poprawia zwinność i koordynację. A to dzięki temu, że ping pong jest jednym z najszybszych sportów: Po mocnym uderzeniu piłka leci z prędkością około 200 km/godzinę i ma być odebrana na przestrzeni 2-6 metrów. Czas między uderzeniami wynosi około 0.3-0.5 sekundy. Stołowa odmiana tenisa wymaga wysokiej umiejętność adaptowania się do zmiennych i nieprzewidywalnych sytuacji .
Tenis stołowy zwiększa również inteligencję dziecka, ponieważ wymaga opanowania szeregu taktycznych umiejętności: zasad, strategii, indywidualnego stylu gry. W tenisie stołowym każdy może rozwinąć swój własny styl gry wokół swoich silnych stron – mówi autor książki „Integralny tenis stołowy”. Sport ten umożliwia dzieciom lepszy start w dorosłość – dzięki grze najmłodsi lepiej radzą sobie ze stresem, co jest niezwykle istotne w dorosłym życiu. Silne współzawodnictwo, szybkość, zmienność, obciążenie na treningach i zawodach powodują, że tenis stołowy stawia bardzo wysokie wymagania z punktu widzenia psychologicznego. Podczas gry wymagane są wysokie umiejętności antycypacji, wyczucia czasu, koncentracji, kontroli emocjonalnej, nieustępliwości itp.
Mecze tenisa stołowego mogą rozgrywać całe rodziny. Jest to więc wspaniały sposób na spędzenie udanego czasu z najbliższymi. Skorzystają na tym zarówno dzieci, jak i rodzice.
Jakie korzyści z gry w tenisa stołowego mają osoby dorosłe? Przede wszystkim mogą poprawić kondycję, refleks oraz zachować młody wygląd! – takiego odkrycia dokonał amerykański doktor Win Wenge, autor bestsellerów „Iloraz Einsteina” oraz „Nowa Metoda Osobistego Wzrostu i Rozwoju”. Wenger wywnioskował, że tenis stołowy może spowolnić procesy starzenia się. Teza badacza opiera się na następującym założeniu: Tenis stołowy wymaga użycia w największym stopniu wzroku, który stymuluje śródmóżdże. A to właśnie śródmóżdże jest źródłem aktywowania wszystkich funkcji ciała oraz komórek. Co prawda nie ma naukowych dowodów na poparcie tezy badacza, ale czyż nie brzmi ona przekonująco?
Tenis stołowy z powodzeniem może byś uprawiany na poziomie amatorskim bez większego przygotowania. Co więcej, stoły do ping-ponga znajdują się często w ogólnodostępnych miejscach, tj. świetlice, parkiw których każdy może bezpłatnie zagrać.
(af)
Źródło: Sportowa Rodzina