David Lisnard, burmistrz miasta Cannes na południu Francji zabronił muzułmankom noszenia na plażach tego kurortu burkini - muzułmańskiego kostiumu kąpielowego zakrywającego całe ciało. Powołał się na obowiązek dbania o bezpieczeństwo obywateli i turystów oraz porządek publiczny.
Burkini to kostium kąpielowy przeznaczony dla muzułmanek i kobiet z innych kultur, których religia zabrania odsłaniania wielu części ciała. Kostium odsłania jedynie dłonie, stopy i częściowo twarz. Nie przylega zbyt mocno do ciała w wielu miejscach, jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnych kostiumów.
Władze Cannes zapowiedziały, że każda osoba przyłapana na noszeniu burkini, będzie karana grzywną w wysokości 38 euro. Służby pilnujące porządku mają prawo zażądać od takiej kobiety zmiany stroju na zwykłe ubranie lub tradycyjny strój kąpielowy. Jeżeli tego odmówi - otrzyma mandat.
Według burmistrza burkini stanowią „symbol islamskiego ekstremizmu, który powinien być zakazany w czasach, kiedy Francja jest celem ataków terrorystycznych”. Uważa on, że kobiety w burkini na plażach "wzbudzają niepokój", a do władz należy dbanie o to, by wszyscy korzystający z przestrzeni publicznej czuli się w niej jak najlepiej.
– Kostiumy kąpielowe, które ostentacyjnie demonstrują wyznanie religijne, podczas gdy Francja i jej miejsca kultu są celami ataków terrorystycznych, mogą sprzyjać ryzyku zakłócania porządku publicznego – wyjaśnia David Lisnard.
Rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie 28 lipca, zostało jednak ujawnione dopiero w czwartek, trzy dni po odwołaniu przez prywatny aquapark pod Marsylią dnia burkini. Zakaz ma obowiązywać do końca sierpnia.
Środowiska muzułmańskie we Francji wprowadzony zakaz uważają "dyskryminujący i niekonstytucyjny" i zapowiadają zaskarżenie go do sądu.
Warto przypomnieć, że to nie pierwszy raz, kiedy wprowadzono restrykcje dotyczące kobiecego ubioru we Francji. W 2011 roku we Francji zabroniono zasłaniania twarzy nie tylko burką czy nikabem, ale też kominiarką lub np. kaskiem motocyklowym, w miejscach publicznych - na dworcach, w parkach, sklepach czy urzędach.