DW
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł w środę (26.02.2020), że wprowadzony w 2015 roku w Niemczech zakaz komercyjnego udzielania pomocy w samobójstwie jest niezgodny z niemiecką ustawą zasadniczą.
Das Bundesverfassungsgericht in #Karlsruhe erklärte Paragraf 217 im Strafgesetzbuch nach Klagen von schwerkranken Menschen Sterbehelfern und Ärzten für nichtig. #Sterbehilfe pic.twitter.com/q2r1xcyjGq
— ZDF heute (@ZDFheute) February 26, 2020
Przewodniczący Trybunału prof. Andreas Vosskuhle argumentował, że istnieje prawo do samostanowienia o własnej śmierci. Obejmuje to także wolność wyboru co do odebrania sobie życia i skorzystania przy tym z pomocy innych. Wprowadzony pięć lat temu do kodeksu karnego paragraf 217 w dużej mierze to uniemożliwia – uznał niemiecki TK.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wspomaganie samobójstwa noszące znamiona działalności gospodarczej zagrożone jest w Niemczech karą grzywny albo pozbawienia wolności do 3 lat. Karze nie podlegała jedynie najbliższa rodzina ciężko chorych, która udzieliłaby takiej pomocy.
Prawo do życia
Zaostrzając przepisy w tej sprawie w 2015 roku ustawodawca argumentował, że żaden nieuleczalnie chory człowiek nie powinien znaleźć się pod presją, aby skończyć z życiem. Skargę przeciwko tym regulacjom złożyła do Trybunału grupa chorych, organizacje zajmujące się umożliwianiem samobójstwa, a także lekarze.
Ci ostatni skarżyli w Karlsruhe zwracając uwagę, że mogą zostać uznani za przestępców prowadząc niektóre postępowania w medycynie paliatywnej wobec nieuleczalnie chorych. Część lekarzy domagała się także prawa do udostępnienia chorym, w ściśle określonych przypadkach, preparatów powodujących śmierć.
W Niemczech zakazana pozostaje aktywna pomoc w samobójstwie – na przykład zaaplikowanie nieuleczalnie chorej osobie zabójczej substancji. Traktowane jest to jak zabójstwo na żądanie. Osoba, która chce skończyć z własnym życiem, musi przyjąć substancję samodzielnie.
Wyrok Trybunału w Karlsruhe ostro skrytykowały Kościoły katolicki i ewangelicki.
– Ten wyrok stanowi cezurę dla naszej kultury nastawionej na aprobację i wspieranie życia – ogłosiły wspólnie Niemiecka Konferencja Episkopatu i Rada Kościoła Ewangelickiego. Kościoły zapowiedziały, że nadal będą dążyć do tego, aby zorganizowane formy pomocy w samobójstwie nie stały się akceptowaną normalnością w Niemczech.
Większość Niemców za eutanazją
Większość Niemców popiera eutanazję – wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut infratest dimap dla magazynu telewizyjnego „Report Mainz”. Cztery z pięciu ankietowanych osób (81 procent) jest za tym, by pozwolić lekarzom na pomoc przy samobójstwie ciężko chorych osób.
Oznacza to, że poparcie dla eutanazji wzrosło. W 2012 roku na to samo pytanie twierdząco odpowiedziało 76 procent pytanych.
Ponad dwie trzecie (67 procent) ankietowanych odrzuca paragraf 217 kodeksu karnego.
REDAKCJA POLECA