Wszywka alkoholowa Esperal implantowana jest w ciele pacjenta
W obecnych czasach choroba alkoholowa staje się coraz bardziej powszechnym problemem społecznym. Cierpią na nią zarówno kobiety jak i mężczyźni, coraz częściej po alkohol w sposób niebezpieczny sięgają również nastolatki. Stres, tempo życia oraz coraz większe oczekiwania społeczne, powodują duży stres i presję. Ludzie szukają odskoczni w alkoholu, który z czasem staje się ich uzależnieniem i przejmuje kontrolę nad ich życiem.
Alkoholizm to ciężka choroba, którą należy leczyć pod okiem specjalistów, gdyż samodzielne próby leczenia tej choroby są zwyczajnie nieskuteczne. Tylko kompleksowe leczenie obejmujące farmakoterapię oraz psychoterapię daje oczekiwane efekty – uzależnienie od alkoholu to choroba organizmu oraz umysłu.
Jedną z metod wspomagających leczenie tej ciężkiej choroby jest wszywka alkoholowa Esperal Warszawa. Nasz gabinethttps://gabinetchirurgiczny.com/oferuje profesjonalne zabiegi wszycia wszywki alkoholowej przez doświadczonych lekarzy z wykorzystaniem oryginalnego leku oraz specjalistycznego sprzętu medycznego.
Czym jest wszywka alkoholowa?
Esperalto jedna z metod wspomagających leczenie choroby alkoholowej. Zaliczana jest do metod awersyjnych, a więc do takich, które swoim działaniem odstraszają od czynnika uzależniającego, w tym przypadku od alkoholu.
Warto mieć świadomość, że wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na alkoholizm, a jedynie wspomaganiem leczenia. Choć ma postać tabletek z substancją czynną Disulfiram, sama w sobie nie jest lekiem. Wszywka alkoholowa już od wielu lat cieszy się dużym powodzeniem wśród osób, które chcą rozpocząć leczenie alkoholizmu. Esperal ze względu na swoje działanie budzi kontrowersje wśród terapeutów, gdyż część z nich uważa, że jej działanie jest nieetyczne i kontrowersyjne.
Jak zatem działa Esperal?
Wszywka alkoholowa blokuje prawidłowy metabolizm alkoholu, który znajdujesię w ciele osoby uzależnionej. Blokowanie metabolizmu wywołuje nieprzyjemne objawy, które przypominają zatrucie alkoholowe i są bardzo uciążliwe. W efekcie osoba uzależniona zaczyna odczuwać wstręt i lęk do alkoholu.
Umieszczenie wszywki alkoholowej to mało inwazyjny zabieg z zakresu mikrochirurgii, który przeprowadzany jest w wielu miejscach, na przykład w naszym gabinecie https://gabinetchirurgiczny.com/. Zabieg trwa około pół godziny, przeprowadzany jest na znieczuleniu miejscowym, a więc po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Wszywka umieszczana jest pod skórą w okolicach łopatki lub na pośladku, po to, by była jak najmniej wyczuwalna. Tak umieszczone tabletki z Disulfiramem, działają nieprzerwanie od 8 do aż 12 miesięcy i jest to czas, który uzależniony może poświęcić na przygotowanie się do dalszych etapów terapii.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Wszywka alkoholowama postać tabletek z substancją czynną Disulfiram i z tego właśnie powodu nie każdy może z wszywki skorzystać. Istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wykluczyć z zabiegu. W trakcie wizyty kwalifikującej do zabiegu, lekarz przeprowadza szeroki wywiad medyczny, mający na celu ustalenie stanu zdrowia oraz stopnia uzależnienia od alkoholu. W trakcie tej wizyty specjalista może odmówić zgody na zabieg, jeżeli wykryje choć jedno z poniższych przeciwwskazań:
- uczulenie na Disulfiram lub inną substancję wszywki;
- choroby takie jak padaczka czy cukrzyca;
- przebyte zawały serca oraz udary;
- nadciśnienie tętnicze;
- choroby układu krążenia oraz układu nerwowego.
Ponadto stawienie się w dzień zabiegu w stanie wskazującym na spożycie alkoholu w ciągu ostatnich 24 godzin również wyklucza z przeprowadzenia zabiegu.
Jak reaguje organizm z wszywką podczas spożycia alkoholu?
Warto wiedzieć, że Disulfiram w ciele osoby uzależnionej nie przeszkadza w funkcjonowaniu, dopóki nie wykryje etanolu w krwiobiegu. Jeśli osoba uzależniona spożyje alkohol lub użyje jakiegokolwiek produktu na bazie alkoholu (na przykład wody po goleniu czy syropu na kaszel), Disulfiram uaktywnia się i rozpoczyna swoje działanie. Blokuje on prawidłowy przebieg dehydrogenazy aldehydowej, czyli metabolizmu etanolu w ciele człowieka. Zaburza on przekształcenie się aldehydu octowego w kwas octowy, a następnie w dwutlenek węgla oraz wodę. Aldehyd octowy to pierwszy produkt przemiany materii etanolu i jest on trucizną dla organizmu. Gdy nagromadzi się w ciele uzależnionego, daje objawy podobne do ostrego zatrucia alkoholowego. Objawy te pojawiają się już po około 10 minutach od spożycia alkoholu i są to między innymi:
- zaburzenia rytmu serca;
- bóle i zawroty głowy;
- bóle brzucha, nudności, wymioty;
- skoki ciśnienia i pocenie się;
- zaczerwienienie twarzy;
- ogólny niepokój i odczuwanie lęku;
- spadek samopoczucia.
Powyższe objawy potrafią utrzymywać się od 4 do aż 10 godzin! Takie działanie skutecznie odstrasza alkoholika od ponownego sięgnięcia po alkohol, dzięki czemu może pozostać on w abstynencji przez długie miesiące.
Psychoterapia – metoda o największej skuteczności w leczeniu uzależnień
Uzależnienie od alkoholu jest schorzeniem nie tylko ciała, ale przede wszystkim umysłu, dlatego też psychoterapia stanowi bardzo istotny element leczenia. W trakcie sesji terapeutycznych chory poznaje istotę swojej choroby, uczy się z nią żyć, dowiaduje się, że nie jest to kwestia słabego charakteru i że tak naprawdę każdy może popaść w alkoholizm. Terapeuci uczą alkoholika, jak może radzić sobie po zakończeniu leczenia, jak wyrobić w sobie nowe zdrowe nawyki oraz jak nie rozpocząć ponownie pić.
W trakcie leczenia alkoholizmu stosuje się terapię indywidualną oraz grupową w trakcie której alkoholik może poczuć, że nie jest sam ze swoim problemem. Każde leczenie alkoholizmu odbywa się w trybie indywidualnym, to znaczy, że leczenie dobiera się w zależności od potrzeb każdego pacjenta. Bierze się przede wszystkim pod uwagę stan zdrowia pacjenta oraz jego zaawansowanie choroby alkoholowej. Oczywiście, leczenie w trakcie jego trwania może być modyfikowane, by było jak najskuteczniejsze.
Wady i zalety wszywki z Esperalem
Wszywka alkoholowajest niewątpliwie skuteczną metodą wspomagającą leczenie choroby alkoholowej. Jest jednak dość kontrowersyjna i ma wielu zwolenników, ale również wielu przeciwników. Przeciwnicy, którzy nie pochwalają stosowania tej metody, argumentują swoje podejście działaniem wszywki. Twierdzą, że wywołanie lęku i wstrętu do alkoholu nie jest równoznaczne z wyleczeniem i może nie być skuteczne. Uważają również wszywkę za nieetyczną.
Zdecydowana jednak większość osób jest zdania, że wszywka alkoholowa jest bardzo skuteczna i pomocna i należy stosować ją, gdy tylko osoba uzależniona wykaże taką chęć. Esperal ma wiele zalet, a wśród nich można wymienić przede wszystkim:
- długość działania – Disulfiram uwalnia się do krwiobiegu przez okres aż 8-12 miesięcy;
- skuteczną pomoc w dalszym leczeniu alkoholizmu – zdecydowana większość uzależnionych potwierdza, że zastosowanie wszywki alkoholowej pomogło im łatwiej przejść przez leczenie;
- życie w trzeźwości – Esperal pozwala na pozostanie w trzeźwości przez długie miesiące, dzięki czemu alkoholik po tym czasie odczuwa mniejszy głód alkoholowy i istnieje mniejsze zagrożenie, że wróci do picia.