Krew jest pobierana tylko przez samice komarów. Krew zawiera składniki wysokobiałkowe, niezbędny do rozwoju jaj. Jeśli samicy nie uda się pobrać krwi ssaka lub ptaka, również zniesie jaja, ale będzie ich mało. Larwy, które się z nich wylęgną będą słabe, nieruchliwe, a ich szanse na przeżycie będą niewielkie. Dlatego komarze matki ścigają nas niezmordowanie, żeby z narażeniem życia wbić tu i ówdzie swoją kłujkę–strzykawkę.
Samce komarów nie mogą pić krwi, między innymi, dlatego, że ich kłujki są zbyt miękkie żeby przebić skórę. Są przystosowane do pobierania wegetariańskich płynów: soków roślinnych i nektaru kwiatów. Ponieważ większość krwi pobranej przez samicę zostaje zużyta do rozwoju jaj, samica również od czasu do czasu wzmacnia się nektarem.
Samice komarów zwykle tylko raz w życiu mają wampirzy epizod z piciem przez rurkę krwi ciepłokrwistego zwierzęcia. Niezależnie od tego, czy zostaną przepędzone, czy uda im się nasycić za jednym podejściem z jednorazowym pociągnięciem, nie pobierają więcej krwi niż porcję mieszczącą się w komarzym żołądku, czyli od 0,003 do 0,0045 mililitra, to jest ok. 2-3 krotność swoje wagi (komarzyca, waży ok. 1,5 miligrama)
Wyjątkiem od reguły jest sytuacja, kiedy samice muszą wyruszać na krwawe łowy parę razy, w odstępach kilkudniowych. Jest to konieczne, kiedy samiec zapładniający samicę był źle odżywiony. Zdarza się to jednak niezwykle rzadko.
Tuż po godach, samica najpopularniejszego, najbardziej dokuczającego nam owada – komara brzęczącego – staje się wyczulona na zapach potu, szczególnie na opary kwasu mlekowego, otaczające niczym chmura spoconą ludzką skórę. Wabimy ją też podwyższoną temperaturą ciała i wydychanym dwutlenkiem węgla. Dla komarzyc wyjątkowo atrakcyjnym są estrogeny - żeńskie hormony płciowe. Dlatego też kobiety podczas owulacji często mają więcej bąbli od swoich chwilowo lub niezmiennie niepłodnych koleżanek.
Komarzy apetyt na człowieka nie ma natomiast związku z grupą jego krwi.
Komar nie pije krwi bez opamiętania. Ochotę na polowanie samica traci po wyżłopaniu krwi zajmującą grubo ponad połowę tego, co mogłoby się zmieścić. Samica nagle traci apetyt i odlatuje.
Komarzyca, która „wypije do dna”, wyciągając kłujkę wsysa z powrotem substancje zapobiegające krzepnięciu krwi.
Jeśli natomiast przerwiemy samicy komara popijawę krwi, kłujkę zostawi w ranie. Ponieważ właśnie te związki odpowiadają za naszą reakcję alergiczną, czyli bąble, zawsze bardziej swędzi miejsce po komarze niedopitym, niż po sytym. Dużo bardziej sensowne od gwałtownego przerywania komarzej uczty, byłoby odczekanie kilku – góra siedmiu sekund, aż skończy.