Chcecie upiec ciasto idealne? Takie pięknie wyrośnięte, pulchne i zachęcające złocistą skórką do sięgnięcia po kolejny kawałek? Oto porady, które z pewnością Wam w tym pomogą. Dzięki nim macie szansę, aby dorównać tym najlepszym:
- Ciasto pulchniejsze uzyskasz, przesiewaj mąkę przez sitko, dzięki temu mąka natlenia się i eliminujemy z niej ewentualne zanieczyszczenia.
- Do ucieranych żółtek, oprócz cukru dodaj też odrobinkę soli, dzięki temu ciasto będzie miało żółty apetyczny kolor.
- Jeżeli lubisz pulchne ciasta, wyrabiaj je długo, wtłaczając do niego jak najwięcej powietrza.
- Jeśli ciasto się klei i jest zbyt miękkie przez co nie możesz go rozwałkować, połóż na nim natłuszczony pergamin a dopiero potem wałkuj ciasto.
- Aby uniknąć klejenia się ciasta do rąk w trakcie wyrabiania, natłuść uprzednio dłonie olejem.
- Ucierając masło z cukrem, szybciej uzyskamy puszystą jednolitą masę jeśli naczynie wstawimy do ciepłej (ale nie gorącej wody). Masło nie będzie tak przylegało do ścianek naczynia.
- Zanim wstawisz ciasto do piekarnika, posmaruj je roztrzepanym jajkiem z niewielką ilością mleka – dzięki temu ciasto pięknie się zarumieni.
- Aby kruszonka nie odpadała od ciasta, zwilż powierzchnię ciasta letnią wodą.
- Jeżeli ciasto przyklei się do foremki, po wyjęciu z piekarnika postaw formę w zimnej wodzie lub na mokrej ściereczce. Najlepiej jednak przed pieczeniem posmarować formę masłem i posypać bułką tartą lub mąką.
- Aby unikąć zbytniego zbrązowienia ciasta w trakcie pieczenia, przykryj je kawałkiem pergaminu.
- Przypalone ciasto można uratować! Wystudź ciasto a następnie zeskrob delikatnie spaleniznę za pomocą małego nożyka lub tarki do ziemniaków. Następnie miejsca te posmaruj pianą z ubitego białka i posyp cukrem pudrem (najlepiej przy pomocy sitka).Wstaw ciasto na kilka minut do nagrzanego piekarnika.
- Aby uniknąć przypalania spodu ciasta, umieść pod blaszką szeroki płaski pojemnik z wodą.
- Jeżeli chcesz aby polewa czekoladowa na cieście była gładka i błyszcząca jak w książkach kucharskich: wstaw ciasto z polewą jeszcze na kilka minut do piekarnika, nie zamykaj jednak drzwiczek. Po wyjęciu umieść ciasto w chłodnym miejscu.
- Boisz się że ciasto zbyt mocno wyrośnie? Dobierz formę tak, aby ciasto sięgało najwyżej do ¾ jej wysokości, ciasto drożdżowe potrzebuje jeszcze więcej miejsca: może sięgać do połowy lub ⅓ foremki.
- Nie otwieraj piekarnika w trakcie pieczenia ciasta, zwłaszcza w pierwszej fazie, gdyż przez to ciasto może znacznie opaść.
- Jeżeli chcesz zabezpieczyć ciasto przed wyschnięciem, aby dłużej zachowało świeżość, do pojemnika w którym je przechowujesz włóż kawałek świeżego razowego chleba.
Czas i temperatura pieczenia ciast:
- Ciasta kruche i półkruche wstawiamy do mocno rozgrzanego piekarnika (250˚C- 270˚C). Ciasteczka pieczemy 7-10 minut, mazurki, placki, torty kruche i półkruche wymagają dłuższego pieczenia 25- 30 minut.
- Ciasto biszkoptowe wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika a następnie pieczemy je w temperaturze 200˚C -220˚C przez 40-50 minut.
- Ciasta piaskowe również wstawiamy do lekko nagrzanego piekarnika, pieczemy w temperaturze 200˚C- 220˚C przez 20-25 minut.
- Pierniczki pieczemy 15-20 minut w temperaturze 180˚C-200˚C. Dłużej piecze się ciasto piernik, przy czym jeżeli pieczemy go w formie może to zając od 40-60 minut, na blasze o połowę mniej (30-40 minut) – w obu przypadkach temperatura jest jednakowa 160˚C-180˚C
- Ciastka francuskie również piecze się od 15-20 minut, wymagają temperatury 230˚C-250˚C. Ciasto na blasze piecze się w podobnej temperaturze, ale za to 10 minut dłużej.
- Ciasto ptysiowe wstawiamy do uprzednio nagrzanego piekarnika (230˚C) i pieczemy przez 25-30 minut, przy czym przez pierwsze 20 minut nie należy otwierać piekarnika!
ciasta
Jak przygotować ciasto drożdżowe?
- Bardzo ważne w przygotowaniu ciasta drożdżowego jest aby mąka była sucha i ogrzana, pozostałe składniki również powinny mieć temperaturę pokojową
- rozczyn można także przygotować na mące zaparzonej wrzącym mlekiem
- do ciasta dodajemy roztopione masło, przy czym wlewamy je porcjami pod koniec wyrabiania, nie przerywając jednak tej czynności (może przydać się pomoc drugiej osoby)
- jeżeli chcesz żeby ciasto dobrze wyrosło, ustaw je w pomieszczeniu bez przeciągów w temperaturze 22˚C-25˚C na godzinę, nakrywając je ściereczką
- ciasto drożdżowe powinno rosnąć pod przykryciem trzy razy: jako rozczyn, po wyrobieniu, po ułożeniu go na blasze lub w formie
- właściwie przygotowane ciasto drożdżowe powinno zwiększyć swoją objętość o 100%, dopiero wtedy należy przystąpić do kształtowania ciasta
- ciasto lepiej wyrośnie jeżeli co 30 minut będziemy mieszać je przez 3 minuty
- dodaj odrobiną soli do ciasta, z pewnością lepiej urośnie i będzie rumiane
- bardzo istotna jest ilość użytych drożdży: 1 dag drożdży bierzemy: na każdy kg mąki, na każde 10 dag tłuszczu, na każde 10 dag cukru i 10 dag jaj (jeżeli przygotowujemy ciasto z 1 kg mąki, 30 dag tłuszczu, 20 dag cukru, potrzebne jest 6 dag drożdży)
- aby przedłużyć świeżość babek lub bułek słodkich, możesz dodać do ciasta odrobinę oliwy (na kg mąki ok. 2-3 łyżek)
- jeżeli chcesz dodać do ciasta dodatki smakowe i zapachowe - zrób to pod koniec wyrabiania, już po dodaniu tłuszczu
- zanim zaczniesz rozciągać ciasto na blaszce, posmaruj dłonie oliwą, aby nie przyklejało się do nich
- nakłuj ciasto widelcem, aby w czasie wyrastania i pieczenia nie powstawały pęcherzyki
Jak zrobić ciasto francuskie?
- wszystkie składniki powinny być chłodne
- ciasto francuskie można wałkować tylko w jednym kierunku, podsypując je delikatnie mąką i na koniec całkowicie ją wymiatając
- po wywałkowaniu i złożeniu wsadzamy ją jeszcze na kilkanaście minut do lodówki
- blacha do pieczenia ciasta francuskiego musi być czysta i chłodna
- ciasto wkładamy do rozgrzanego piekarnika i nie otwieramy go w trakcie pieczenia
Jak zrobić ciasto parzone (ptysiowe)?
- Przez pierwsze 15-20 minut nie należy otwierać piekarnika, a następnie trzeba lekko uchylić drzwiczki, wypuścić parę i dopiec w niższej temperaturze
- po zakończeniu pieczenia ciasto należy pozostawić do wystygnięcia w piekarniku przy otwartych drzwiczkach
- najwygodniejszym sposobem wykładania ciasta na blachę jest wyciskanie jego z grubszej torebki nylonowej, np. po mleku przez jeden odcięty róg
- jeżeli robimy ptysie lub eklerki, należy przekrajać jeszcze ciepłe ciasto a krem dodać już po całkowitym ostygnięciu
Jak zrobić ciasto biszkoptowe?
- Jeżeli dodamy do ciasta odrobinę soli, poprawimy jego walory smakowe
- ciasta nie można wstawiać do nagrzanego piekarnika, gdyż zarumieni się na wierzchu i spodzie a w środku pozostanie surowe lub nie urośnie
- nie można otwierać piekarnika w trakcie pieczenia, w przeciwnym razie powstanie zakalec
- zanim wyjmiemy ciasto z piekarnika, dobrze jest sprawdzić cienkim patyczkiem czy jest gotowe, po wyjęciu patyczek powinien być suchy – to znaczy że ciasto jest gotowe
- ciasto można wyjąć z formy dopiero po ostygnięciu
- jeżeli chcemy przekroić ciasto na dwie równe części, np. na tort – trzeba nożem naciąć niewielki rowek na bocznej krawędzi i włożyć w niego grubą mocną nić, jeżeli będziemy ciągnąć za dwa końce, nitka przekroi równiutko ciasto.
Źródło: Magia garnka i patelni. Cenne rady dla początkujących kucharzy amatorów, Wydawnictwo Petit