TheFad.pl – Polska i Świat. Opinie i komentarze

Polsce grozi chaos w sądownictwie

Polski Sąd Najwyższy wydał wyrok, który zatrzymuje demontaż sądownictwa i wywoła prawne i polityczne trzęsienie ziemi – pisze „Sueddeutsche Zeitung”.

Budynek Sądu Najwyższego w Warszawie. Fot. Źródło: dw.de

Niemiecki dziennik szczegółowo omawia i komentuje w piątek (6.12.2019) orzeczenie Sadu Najwyższego w Warszawie, dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN. Pisze o „zatrzymaniu demontażu” sądownictwa w Polsce. Wspomina też, o „dramatycznej eskalacji w walce o niezawisłość polskich sądów oraz w napiętych stosunkach Warszawy z UE”.

„Polski Sąd Najwyższy wydał przełomowy wyrok. Dwie kluczowe instytucje, za pomocą których narodowopopulistyczny rząd PiS chce podporządkować sobie sądownictwo, są nielegalne. Nie są niezależne w rozumieniu prawa europejskiego” – pisze w komentarzu korespondent „SZ” Florian Hassel.

„PiS nie jest gotowy do ustępstw”

Jak ocenia, orzeczenie „wywoła trzęsienie ziemi z prawnego, ale prawdopodobnie i politycznego punktu widzenia”.

„Z prawnego, bo teraz każdy wyrok, wydany przez ponad 550 sędziów, po części niekompetentnych, wyniesionych na urzędy przez rząd PiS, może zostać uznany za nieważny. Przez lata w Polsce będzie panować prawny chaos, przed czym ostrzegali od lat krytycy 'reformy sądownictwa’” – ocenia komentator „SZ”.

Dodaje, że polityczne „trzęsienie ziemi” będzie zaś konsekwencją tego, że „rząd i szef PiS Jarosław Kaczyński nie są gotowi do ustępstw”.

Sprawdzian dla nowej KE

„Polscy sędziowie, którzy jeszcze są niezawiśli, potrzebują teraz każdego wsparcia – także z Berlina, Paryża i pozostałych stolic UE. Będą kolejne decyzje europejskich trybunałów, możliwe, że nakładające milionowe grzywny.

Wydarzenia po wyroku polskich sędziów będą także sprawdzianem dla Komisji Europejskiej, która w ostatnim czasie prowadziła wobec Warszawy i innych łamiących prawo w UE politykę odprężenia, niestosowną z merytorycznego punktu widzenia” – uważa Hassel.

Także „Frankfurter Allgemeine Zeitung krótko omawia w piątek wyrok Sądu Najwyższego. Dziennik ocenia, że „wyrok może doprowadzić do podziału w polskim sądownictwie”.

Exit mobile version