Unijny certyfikat cyfrowy Covid ma pozwolić na bezpieczne podróżowanie po Europie podczas pandemii. Zaświadczenie będzie wskazywać, że ktoś został zaszczepiony, ma negatywny wynik testu lub wyzdrowiał po zakażeniu Covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Uznawane będą cztery szczepionki i niektóre testy.
Certyfikat covid. Od kiedy i czy będzie bezpłatny?
Certyfikat będzie wydawany przez władze krajowe, na przykład szpitale, centra testowe, organy opieki zdrowotnej itp.
Informacje będą zawarte w kodzie QR, który może być w przedstawiony formie cyfrowej (na przykład na smartfonie lub tablecie) lub wydrukowany i zeskanowany podczas podróży.
Certyfikat powinien być dostępny od 1 lipca i będzie bezpłatny.
Ten system będzie obowiązywał 12 miesięcy i będzie obejmował wszystkie 27 państw członkowskich UE oraz Islandię, Norwegię i Lichtenstein.
Nie trzeba mieć certyfikatu, aby podróżować, ale posiadanie go powinno ułatwić podróżowanie i np. oznaczać, że nie należy poddawać się kwarantannie.
Jeśli jednak w danym państwie członkowskim UE zajdą wyjątkowe okoliczności (np. nagłe pojawienie się i rozprzestrzenianie nowego wariantu), może być konieczne wprowadzenie nowych ograniczeń: zostaną one ogłoszone na portalu „Re-Open EU”.
Jakie szczepionki będą uznawane?
W ramach certyfikatu uznawane będą cztery szczepionki: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZeneca oraz Janssen.
Testy uznawane przez certyfikat obejmują testy wykonywane metodą NAAT (z wykorzystaniem amplifikacji kwasów nukleinowych), takie jak testy RT-PCR i szybkie testy antygenowe.
Testy na obecność przeciwciał nie są uznawane, chociaż może się to zmienić po uruchomieniu systemu.
Certyfikat testu ma przedstawiać wynik, rodzaj i datę testu NAAT lub szybkiego testu antygenowego. Certyfikat wyzdrowienia będzie potwierdzał wyzdrowienie po zakażeniu SARS-CoV-2 po pozytywnym wyniku testu NAAT.
Testy mają być również bardziej przystępne cenowo. Komisja Europejska zmobilizuje co najmniej 100 mln euro w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych na zakup testów na Covid potrzebnych do uzyskania certyfikatu testu.
Jakie informacje będzie zawierał certyfika?
Aplikacja unijnego certyfikatu cyfrowego Covid będzie zgodna z unijnymi przepisami RODO i ma zawierać jedynie dane „ściśle niezbędne” do zapewnienia bezpiecznej podróży. Dane osobowe zawarte w certyfikatach będą przetwarzane przez właściwe organy kraju docelowego, tranzytowego lub przewoźników osób, ale ma się to odbywać tylko w celu potwierdzenia i weryfikacji statusu szczepienia, testów lub wyzdrowienia posiadacza.
Unijne regulacje zakładają, że informacje będą zachowywane tylko na czas podróży i nie będą przechowywane, gdy system przestanie działać.
Parlament Europejski zagłosuje nad wnioskiem podczas sesji plenarnej 7-10 czerwca.
Źródło: EuroPAP News